جامعه کارگری از نرخ دستمزد سال ۹۵ راضی نیست

http://www.bananews.ir/دبیر اجرایی خانه کارگر استان اصفهان با بیان اینکه حداقل دستمزد ماهانه عادلانه برای کارگران معادل یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است، گفت: جامعه کارگری از نرخ تعیین شده دستمزد برای سال ۹۵ راضی نیست زیرا جوابگوی مخارج زندگی نیست.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ اصغر برشان درباره حداقل دستمزد اعلام شده برای سال ۱۳۹۵اظهار کرد: این رقم که ماهانه حدود ۸۱۲ هزار تومان تعیین شده است به هیچ وجه جوابگوی نیازها و مخارج نیست و جامعه کارگری از آن رضایت ندارد.

وی با اشاره به سبد هزینه ماهانه دو میلیون و ۲۰۰هزار تومانی هر خانواده، تصریح کرد: اعتقاد تشکل های کارگری بر این بود که حداقل دستمزد باید حدود یک میلیون و ۱۰۰هزار تومان در ماه باشد تا کفاف زندگی یک کارگر را بدهد اما متاسفانه مورد توافق قرار نگرفت.

این فعال کارگری رکود حاکم بر صنایع را دلیل اصلی این امر دانست و گفت: بطور کلی در جلسات شورای عالی کار تشکل های کارفرمایی به دلیل مشکلات حاکم بر صنعت با هرگونه افزایش نرخ مخالفت کردند.

برشان گفت: حداقل دستمزد ابلاغ شده کارگران برای بازنشستگان تامین اجتماعی نیز ملاک قرار داده شده است اما انتقاد اینجا است که طبق مصوبات دولت این رقم حداقلی برای این قشر حدود یک میلیون و ۵۰ هزار تومان در هر ماه است.

وی تاکید کرد: اساسا حدود ۷۰ درصد جامعه کشور اعم از کارگران، کارمندان و … طبقه مزد بگیران تلقی می شوند بنابراین اگر دستمزد و مزایای ماهانه آنان عادلانه پرداخت شود خرید آنان نیر افزایش یافته و به دنبال آن شاهد رونق تولید خواهیم بود.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان با بیان اینکه حق مسکن و بن کالای کارگران برای سال ۹۵ هنوز افزایش نیافته است، اظهار کرد: تشکل های کارگری برای کاهش هزینه کارفرمایان پیشنهاد اعطای سبد غدایی کالا را به جای واریز پول آن دادند ولی این مورد نیز مورد قبول واقع نشد هر چند به نفع آنان بود.

برشان تصریح کرد: بن کالای کارگران ۱۱۰ هزار تومان است که برای پرداخت به کارگر باید بیمه آن نیز محاسبه شود که این رقم به ۱۳۵ هزار تومان می رسد، بنابراین نخست با اعطای سبد کالا هزینه اضافه کارفرما حذف می شود و دوم اینکه با اجرای آن می توان سبدی غذایی به ارزش مالی بیشتر حتی در حد ۱۵۰ هزار تومان نیز به یک خانواده داد.

وی اضافه کرد: طبق قانون حق مسکن ماهانه کارگران در سال ۹۴ از ۲۰ هزار به چهل هزار تومان افزایش یافت، اما عجیب است که چرا بخشنامه اجرایی آن در سال جاری ابلاغ نشده است و کارگران آن را دریافت نکردند هر چند به اجرای آن در سال ۱۳۹۵ نیز دلخوش نیستیم.

 

ایسنا

Source: New feed

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *