جدی نگرفتن بحران خشکسالی

http://www.bananews.ir/عضو شورای مرکزی خانه کشاورز زنجان گفت: متأسفانه بحران خشکسالی هنوز آن‌طور که باید جدی گرفته نشده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ «نازخند صبحی» با بیان این‌که بهره‌برداری مدیریت نشده و پیش‌خوری آب مشکلات جدی زیادی را برای کشور به‌ویژه بخش کشاورزی ایجاد کرده است، افزود: متأسفانه این مشکلات با توجه به افزایش جمعیت، روند رو به رشدی دارد. با توجه به این‌که طی دو دهه گذشته کنترل بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی انجام نشده و چاه‌های بدون مجوز زیادی در کشور حفر شده است، دچار خشکسالی شده‌ایم.

وی با اشاره به این‌که امروزه با چند پدیده خشکسالی مواجه هستیم، تصریح کرد: یک نوع خشکسالی طبیعی است که هر ۳۰ تا ۳۵ سال به مدت حداکثر ۱۰ سال پیش می‌آید و نوع دیگر که به دخالت انسان مربوط است و نوع سوم نیز شامل تغییر شرایط اقلیمی است. هم‌چنین افزایش دمای کره‌زمین نیز نسبت به گذشته با سرعت بیشتری انجام می‌شود که این نیز می‌تواند عامل دیگری در بروز خشکسالی‌ها باشد، اما عامل انسانی امروز بیش از سایر عوامل نمود دارد.

صبحی با یادآوری این‌که از مسأله احداث سدهایی که بر روی رودخانه‌ها زده شده و به تالاب‌ها منتهی می‌شود و یا ایجاد تونل‌های انتقال آب نیز نباید غافل بود، اظهار کرد: متأسفانه امروز، علی‌رغم این‌که هشدارهای لازم در خصوص خشکسالی و بحران آب به طرق مختلف داده می‌شود، اما آن‌طور که انتظار می‌رود، شاهد بازتاب این هشدارها در جامعه نیستیم. اگر قرار باشد این هشدارها جدی گرفته نشده و شاهد تداوم روند کنونی باشیم، منابع آبی در سال‌های نه چندان دور به شدت تهدید می‌شود، هر چند این تهدید از مدت‌ها پیش آغاز شده است.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز زنجان خاطرنشان کرد: حال که آب‌های زیرزمینی ما در وضع نامناسبی قرار دارد، به‌طوری که سطح آب‌های زیرزمینی بین ۱٫۵ تا ۳ متر پائین آمده و چاه‌های غیرمجاز نیز هم‌چنان فعال است، در صورتی که مدیریت صحیح در منابع آب انجام نشود، در مقابل مشکلات ناشی از خشکسالی نمی‌توانیم مقاومت کنیم.

 

ایسنا

Source: New feed

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *