چرا معمولا داخل تونلهای زیرزمینی را کاشی میکنند؟

دلیل اصلی پوشاندن دیواره ها و سقف تونلها مخصوصا تونلهای زیرزمینی با کاشی های سرامیکی مشابه دلیل استفاده از این مصالح در سرویسهای بهداشتی است. سطوح صاف کاشی ها, تمیز کردن آنها را بسیار ساده میکند. همچنین کاشی های سرامیکی مقاومت بسیار خوبی در برابر شرایط مختلف آب و هوایی دارند که باعث میشود برای مدت طولانی سرویسدهی داشته باشند.

این موضوع در تونلها بسیار حائز اهمیت است زیرا با عبور و مرور زیاد اتومبیلها, مقدار بسیار زیادی دوده بر روی دیوارها و سقف تونلها جمع میشود که اگر سطح رویی تونل کاشی شده باشد امکان شست و شوی آن بسیار ساده خواهد شد.

یکی دیگر از دلایل استفاده از کاشی در داخل تونلها, زیبایی آن است. که البته زیبایی کاشی ها با امکان پوشاندن هر سطحی به هر شکلی, در کنار هم ویژگی بسیار خوبی را برای این مصالح ساختمانی بوجود آورده است. طوری که چه سطح شما مکعبی و ساده باشد و چه سطح مقطع تونل نیم دایره ای و قوسدار باشد با چیدمان کاشی ها میتوان به سادگی تمام سطح را پوشاند.

 

از دیگر ویژگیهای کاشی ها میتوان قیمت نسبتا ارزان آنها و همچنین سادگی در تعویض کاشی های شکسته و یا صدمه دیده را نام برد.

سطح صیقلی کاشی ها امکان بازتاب نور را نیز در فضاهای پوشانده شده از کاشی فراهم میکند. این موضوع باعث میشود در تونلها و فضاهای بسته به دلیل بازتاب نور, نیاز به روشنایی کمتری باشد. طوری که با لامپهای بسیار کمی و حتی به کمک نور چراغهای خود اتومبیلها, روشنایی تونلها فراهم میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *