10 مرحله برای طراحی یک خانه چوبی

طراحی سازه چوبی - چگونه خانه چوبی مناسب طراحی کنیم

1-      مرحله اول برای طراحی خانه چوبی, در نظر گرفتن شیوه زندگی ساکنین خانه است. مواردی از جمله تعداد ساکنین, سن ساکنین, تمایل برای داشتن خانه مدرن یا سنتی, درنظر داشتن امکانات خاص و …

در واقع در مرحله اول باید موارد بهره برداری خانه به صورت کامل در نظر گرفته شود.

2-      ابعاد مناسب را انتخاب کنید; همیشه خانه بزرگتر بهتر نیست. باید دید در هر قسمت خانه چه فعالیتی صورت میگیرد و ابعاد آن قسمت را با توجه به فعالیتهای صورت گرفته در آن انتخاب نمود. مثلا یکی آشپزخانه را تنها برای پخت و پز طراحی میکند اما برای فرد دیگری آشپزخانه ممکن است اتاق نهارخوری نیز باشد. یا حتی برای فرد سوم ممکن است آشپزخانه نشیمن نیز باشد. پس باید هر قسمت خانه با توجه به فعالیتهای آن طراحی شود.

3-      در نظر گرفتن جزئیات; در طراحی خانه خود باید دقت کنید که بودجه خود را به درستی تخمین زده باشید زیرا در ابتدای طراحی ممکن است به مواردی از جمله کرسی پنجره ها, پنجره های بزرگ, پنجره های زیرشیروانی, خرپاهای بزرگ, زیرسازیهای لازم و … دقت نکنید که باعث میشود قیمت تمام شده خانه شما بیشتر از آنچه که فکرش را میکردید شود.

4-      مصالحه کنید! حفظ تعادل بین ابعاد خانه, کیفیت و بودجه ضروری است مگر اینکه منابع نامحدودی داشته باشید. در حقیقیت ممکن است شما نتوانید هر آنچه در طراحی در نظر داشته باشید را بدست آورید به همین دلیل ابتدا سعی کنید به موارد ضروری بپردازید سپس به تجملات خانه خود فکر کنید.

5-      بجای اینکه با حرف به پیمانکار خود ایده هایتان را بگویید, آنها را رسم کنید. در بسیاری از موارد دیده شده که به دلیل سوءتفاهمی که بین پیمانکار و کارفرمای خانه های چوبی ایجاد شده, خانه اجرا شده با طرحی که کارفرما در نظر داشته تفاوت دارد. به همین دلیل بهتر است شما ایده های خود را در دفتری طراحی کنید و یا عکسهایی از دیگر خانه های چوبی تهیه کنید و این ایده ها را بصورت تصویری به پیمانکار بدهید. مخصوصا اگر خودتان در زمان ساخت خانه نظارت نمیکنید.

6-       محل مناسبی برای خانه چوبی خود انتخاب کنید; به مواردی از جمله موقعیت محل ساخت سازه چوبی, توپوگرافی آن, پوشش گیاهی, آب و هوا, موقعیت تابش آفتاب, باد غالب, منظره خانه و صدا دقت فراوانی داشته باشید و بررسی کنید هر کدام از آنها چه تاثیری بر روی خانه شما خواهند داشت.

7-      خانه خود را قبل از ساخت تصور کنید; فرض کنید خانه شما ساخته شده است و شما در تک تک اتاقهای آن قدم میگذارید, چه چیزی میبینید؟ چه احساسی پیدا میکنید؟  چه صدایی میشنوید؟ همه این موارد را در طرح خود تاثیر بدهید.

سازه های چوبی

8-      سلیقه به خرج بدهید! مزیت خانه های چوبی این است که در طراحی آنها آزادی فراوانی وجود دارد و تقریبا همه نوع طرحی را میتوان با چوب اجرا کرد. به همین دلیل سعی کنید در طرح خود سلیقه به خرج دهید و از اجرای طرحهای نامتعارف نترسید.

9-      منابع چوبی خود را شناسایی کنید. مطمئنا برای ساخت خانه چوبی نیاز به چوب دارید!!! پس قبل از تصمیم گیری به ساخت خانه چوبی از منابع چوبی اطراف سایت ساختمانی خود اطلاعات جمع آوری کنید. قیمتها را مقایسه کنید. نحوه تهیه و حمل و نقل را بررسی کنید. چوب مناسب برای ساختمان خود را پیدا کنید. نسبت وزن به مقاومت چوبهای مختلف را در نظر بگیرید و …

10-   مشورت کنید. اگر این اولین تجربه شما در ساخت خانه چوبی است حتما با یک متخصص مشورت کنید. در مورد ایده های خود نظر او را بپرسید. حتما قبل از شروع اجرا با افرادی که در این زمینه تخصص دارند مشورت کنید تا هزینه اضافی برای خود نتراشید.

7 دیدگاه در “10 مرحله برای طراحی یک خانه چوبی”

 1. سلام لطفا” شماره تماس خودرا اعلام کنید تا بتوانم تقاضای خودرا برای طراحی یک ویلای 150 متری مطرح کنم. خدا حافظ

 2. سلام من در زمینه سازهای چوبی طراحی محاسبه و اجراء با دوستانم فعالیت دارم .و خیلی علاقه مندم که این صنعت در کشور به خاطره زلزله خیز بودن و با رونق هرچه بیشتر خدمت بزرگی به جامعه انسانی بنماید

 3. با سلام

  بنده نیز با توجه به مزیتهای سازه های چوبی امیدوارم ساخت این سازه ها در ایران رواج پیدا کند اما متاسفانه به دلایل فرهنگی-اجتماعی و همچنین به دلیل محدود بودن منابع چوبی ایران, به نظر نمیرسد این موضوع به راحتی اتفاق بیفتد.

 4. سلام آقای مهندس گرامی خسته نباشید.
  از مطالب مفیدتون استفاده کردم خیلی ممنون. یک خواهشی ازتون دارم و اون اینه که میشه محبت کنید و درمورد اجرای سقفهای چوبی و دتایل اونها بهم مطلب بدین؟
  من هفته دیگه در این زمینه کنفرانس دارم و هنوز نتونستم مطالب جالبی پیدا کنم .
  خیلی ممنونم

 5. با سلام
  متاسفانه مطلبی در این زمینه هنوز یادداشت نکرده ام و با این سرعت امکان نوشتن آن نیست اما سعی میشود در مطالب آینده سایت به سازه های چوبی و البته موضوع مورد نظر شما بیشتر پرداخته شود.
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *