متروی مخفی در صورت بروز جنگ هسته ای!

 متروی مخفی مسکو روسیه

مترو-2 (Metro-2) نام غیر رسمی برای سیستم مترو مخفی مسکو است که البته وجود آن بطور رسمی تایید یا تکذیب نشده است. گفته میشود این سیستم مترو مخفی در زمان ژوزف استالین ساخته شده اما هم اکنون نیز توسط وزارت دفاع روسیه مورد استفاده قرار میگیرد. گفته میشود دلیل ساخت این سیستم مترو و پناهگاه زیرزمینی, ترس شوروی از جنگ هسته ای بوده است. (همانطور که میدانید در زمان جنگ سرد – جنگ بین ابرقدرتهای غرب و شرق – دو طرف خود را برای جنگ هسته ای که احتمال بروز آن روز به روز بیشتر میشد آماده کردند. چون هر دو طرف دارای سلاحهای هسته ای بودند, بروز چنین جنگی میتوانست به تخریب دو طرف بیانجامد.)

طبق ادعاهای کنونی, این سیستم مترو نقریبا به موازات سیستم مترو عمومی مسکو قرار داشته و دارای 4 خط مترو میباشد که در عمق 50 تا 200 متری زمین واقع شده اند. علاوه بر این گفته شده است این خط مترو کاخ کرملین, دفتر مرکزی امنیت ملی روسیه, فرودگاه دولتی Vnukovo-2 , شهر زیرزمینی Ramenki و چندین نقطه مهم دیگر را به هم متصل میکند. از این سیستم مترو مخفی به منظور حفظ امنیت افراد مهم در زمان جنگهای احتمالی استفاده خواهد شد.

شهر زیرزمینی Ramenki در واقع در جنوب غربی مسکو در منطقه Ramenki واقع شده است. یک مجتمع ساختمانی که در عمق 180 تا 200 متری قرار دارد و بزرگترین پناهگاه زیرزمینی مسکو است. گفته میشود این مجتمع قادر است 15,000 نفر را به مدت 30 سال در خود جای دهد! که البته در صورت بروز جنگ هسته ای مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

با وجود اینکه افراد زیادی از وجود این سیستم مترو مخفی اطلاع داده اند, آژانس امنیت ملی روسیه وجود آنرا نه تایید و نه تکذیب کرده است. اما اسنادی دال بر وجود آن در اینترنت منتشر شده است که شامل یک گزارش از وزارت دفاع آمریکا میباشد که در آن به وجود یک سیستم زیرزمینی مخفی در مسکو اشاره شده و یک نقشه احتمالی از آن ارائه گشته است. (صفحه 40Military forces in transition منتشر شده در سال 1991 توسط وزارت دفاع آمریکا)

نقشه احتمالی سیستم متروی مخفی روسیه - منتشر شده توسط وزارت دفاع آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *