بولدوزر

بولدوزر یک ماشین خزنده بسیار قوی است. لغت بولدوزر بطور معمول برای نام بردن هر نوع ماشین آلات سنگین و پرقدرت بکار میرود اما معنی اصلی آن تراکتوری است که دارای یک تیغه خاص باشد. (تیغه بولدوزر)
در بیشتر مواقع بولدوزر زنجیردار است یعنی چرخهای متحرک آن درون زنجیری قرار گرفته اند تا باعث شود علاوه بر اینکه بولدوزر بتواند بر روی سطوح شیبدار راحتتر حرکت کند همچنین از فرو رفتن چرخهای آن در خاک جلوگیری شود. در ضمن این زنجیر امکان کار بر روی محیط های سخت و تیزی که ممکن است چرخ معمولی نتواند کار کند را میدهد.

تصویری از یک بولدوزر ساخت شرکت CAT
بولدوزر علاوه بر تعادل بسیار قوی بر روی زمین با داشتن یک تقسیم کننده گشتاور این امکان را دارد که از وزن خود در کمک برای فشار وارد کردن بر روی اشیا استفاده کند. برای مثال بولدوزر Caterpillar D9  را در نظر بگیرید: این بولدوزر میتوانید به راحتی یک تانک با وزن بیش از 70 تن را جابجا کند. بنا بر این موارد ذکر شده بولدوزر استفاده های بسیاری در راهسازی و حتی دیگر رشته های عمرانی دارد.
تیغه بولدوزر که از فلز بسیار سنگین ساخته شده است در جلوی آن جاسازی میشود. به طور رایج این تیغه در سه نوع ساخته میشود:
1- تیغه مستقیم که کوتاه بوده – هیچ شکل قوسی ندارد – باله های کناری ندارد و فقط برای درجه بندی معمولی خاک استفاده میشود.
2- تیغه یونیورسال یا U شکل که بلندتر بوده و دارای قوس است. همچنین با داشتن باله های کناری بزرگ امکان حمل بیشتری را به بولدوزر میدهد.
3- تیغه ترکیبی که کوتاهتر بوده و دارای قوس کمتری است و همچنین باله های کناریش کوچکتر هستند.
تغییرات:
به مرور زمان بولدوزرها به طوری تحت تغییر قرار گرفتند تا این ماشین آلات را قادر به انجام کارهایی کند که بولدوزرهای اولیه نمیتوانستند انجام دهند. به عنوان مثال لودرها با جابجایی تیغه با یک مخزن بزرگ و یک بازوی هیدرولیکی درست شدند. از تغییرات دیگر بولدوزر ها میتوان کوچکتر شدن اندازه آنها برای امکان کار در محلهای کاری کوچکتر نام برد که امکان مانور کمتری وجود دارد مثل معدنها و تونلها.
تاریخ:
اولین نمونه های بولدوزر بوسیله تراکتورهای کشاورزی درست شد که برای شخم زدن زمین بکار میرفتند. برای کندن کانال – جمع کردن خاک برای سد های خاکی  و جابجایی سنگها و … تراکتورها به یک قطعه فلز سنگین مجهز شدند که بعدها با ایجاد تغییر تیغه بولدوزر نام گرفت.
تیغه بولدوزر لایه های اضافی خاک را جدا کرده و با حرکت رو به جلوی تراکتور آنها را به جلو هل میدهد. به مرور زمان که کارهای عمرانی پیچیده تر شدند شرکتهایی همچون CAT, Komatsu, John Deere, Case,JCB به ساخت بولدوزرهای پیشرفته تر پرداختند. اما در میان این شرکتها CAT همچنان پیشتاز ساخت بولدوزر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *