برج میلاد – شاهکار یا فاجعه مهندسی؟؟

برج میلاد که چهارمین بلندترین برج مخابراتی دنیا است ارتفاعی برابر 435 متر دارد. ساخت این برج در سال 1997 آغاز شد و یازده سال بعد یعنی در سال 2008 این برج افتتاح رسمی شد. حال بیایید این برج را که به گفته خیلی ها شاهکار مهندسی ایران و خاورمیانه است را با برج CN تورنتو مقایسه نماییم:

برج میلاد - شاهکار یا فاجعه مهندسی؟
برج میلاد - شاهکار یا فاجعه مهندسی؟

برج سی ان در تورنتو کانادا (CN Tower) :
افتتاح این برج در سال 1976 یعنی 32 سال قبل از برج میلاد بود.
این برج در مدت 4 سال ساخته و به بهره برداری رسید. ( برج میلاد در مدت 11 سال)
ارتفاع این برج 553 متر میباشد یعنی 118 متر بلندتر از برج میلاد.
با وجود اینکه برج میلاد در سال 2008 به بهره برداری رسیده است اما معماری ضعیف آن و ظاهر نه چندان دلچسبش باعث میشود در نگاه اول به نظر سازه ای قدیمی بیاید.

برج CN زلزله هایی تا بزرگی 8.5 ریشتر را تحمل کند در حالیکه برج میلاد گفته میشود زلزله هایی تا 8 ریشتر را تحمل میکند. (همانطور که میدانید هر یک واحد افزایش در مقیاس ریشتر یعنی 32 برابر انرژی بیشتر زلزله!) البته همانطور که میدانید سازه ها بر حسب شتاب زلزله طراحی میشوند و نه مقیاس ریشتر و به اشتباه گفته میشود سازه ای چند ریشتر تحمل میکند اما با این وجود میتوان برداشت کرد برج سی ان در مقابل زلزله از برج میلاد مقاوم تر است. این در حالی است که برج CN در تورنتو ساخته شده است که منطقه زلزله خیزی نبوده و برج میلاد در تهران که یکی از خطرناکترین مناطق از لحاظ شدت و تعداد زلزله به حساب می آید.  گفتنی است فاصله گسل شمال تهران با محل احداث برج تنها 7.5 کیلومتر میباشد.

و با این وجود برآورد قیمت تمام شده برج CN حدودا 63 میلیون دلار کانادایی یعنی به ارزش حدودا 243 میلیون دلار آمریکا در سال 2011 و قیمت تمام شده برج میلاد 500 میلیارد تومان یعنی چیزی در حدود 500 میلیون دلار آمریکا در سال 2011 است (با احتساب کاهش ارزش پول از سال افتتاح تا سال 2011 برای هر دو مورد). یعنی بیش از دو برابر!

CN TOWER - برج CN
CN TOWER - برج CN

شاید با خودتان بگویید این مقایسه زیاد عادلانه نیست. به هر حال تورنتو جزو شهرهای پیشرفته دنیا به حساب می آید و تهران راه زیادی دارد تا به آن برسد اما باید دقت کرد همانطور که گفته شد برج CN در مدت 32 سال قبل از برج میلاد افتتاح شده است.  و البته اگر از تفاوت طراحی دو برج سی ان و برج میلاد در برابر نیروی زلزله بگذریم مسئله دیگری باقی میماند که جای نگرانی را بیش از پیش میکند: ستونها و تیرهای موجود در سازه راس برج میلاد توسط پوشش ضد حریق شرکت کافکو پوشانده شده اند تا در زمان آتشسوزی بتوان تاخیری در از دست دادن مقاومت فولاد مصرفی ایجاد نمود. (همانطور که میدانید سازه های فولادی, همچون سازه راس برج میلاد, اگر در برابر آتش قرار بگیرند به دلیل از دست دادن ناگهانی مقاومت فولاد عملکرد بسیار خطرناکی از خود نشان میدهند و میتواند باعث ریزش ناگهانی سازه شود) حال جالب است بدانید شرکت مذکور مسئولیت پوشش ضد حریق برجهای دوقلوی تجارت جهانی آمریکا را که در فاجعه 11 سپتامبر به دلیل برخورد هواپیما و آتشسوزی به وجود آمده و در نهایت از دست دادن مقاومت المانهای باربر فرو ریختند نیز به عهده داشته است. حال باید پرسید آیا در شرایط مشابه سازه راس برج میلاد میتواند مقاومت کافی در برابر آتشسوزی از خود نشان دهد یا فاجعه ای شبیه به برجهای تجارت جهانی به وقوع خواهد پیوست؟

 

و در آخر مهمترین نکته درباره ساخت برج میلاد باقی میماند: برج میلاد با مشاوره و زیر نظر شرکت NCK Engineering Canada طراحی و اجرا شده است. یعنی همان شرکتی که برج CN را در تورنتو و در سال 1976 طراحی و اجرا کرد. حال باید پرسید چطور است که با گذشت بیش از 30 سال, بجای آنکه برج میلاد با استفاده از تجارب بدست آمده شرکت مذکور در ساخت برج سی ان و دیگر پروژه های این شرکت, “بهتر” از برج سی ان طراحی و اجرا شود, این موضوع برعکس شده! یعنی آیا این ابرشرکت کانادایی در این 32 سال پسرفت داشته است و یا دلیل دیگری وجود دارد که چنین شده است؟!

در هر صورت تنها راه تهرانیان امیدواری برای این است که زلزله احتمالی (که دوره بازگشت آن نیز فرا رسیده است!) به وقوع نپیوندد در غیر اینصورت عاقبت این ابرشهر در حال توسعه بینهایت نگران کننده خواهد بود. این زلزله میتواند امشب رخ دهد یا شاید حتی تا 100 سال دیگر رخ ندهد اما مطمئنا آینده نگری برای چنین موضوعی هیچوقت اشتباه نیست!

و اما چیزی که نباید فراموش کنیم این است که مهندسی یعنی ساخت بهترین سازه با کمترین هزینه و در سریعترین زمان. اگر این دو محدودیت وجود نداشته باشد هر سازه ای قابل ساخت است!

محقق: علیرضا راحت

منابع:

کارگاه تخصصی طرحهای برتر فولادی سال 1389 کشور (برگزارکننده: انجمن سازه های فولادی ایران)

فصلنامه انجمن ایرانی مهندسان محاسب ساختمان – شماره 3 – پاییز 89

ویکیپدیا

وبسایت رسمی برج میلاد

وبسایت یادمان

وبسایت ABOUT دات کام

بروشور مشخصات فنی برج میلاد

وبسایت گردشگری کانادا

 

92 دیدگاه در “برج میلاد – شاهکار یا فاجعه مهندسی؟؟”

 1. سلام. من كلا از برج متنفرم مخصوصا كه ترس از ارتفاع هم دارم. اما كلا يك سوال برام پيش اومد.كدوم معيارو ملاك مقايسه قرار دادين؟ لوازم و ابزار؟ كارگر حرفه اي؟ بودجه?اصلا كدوم قابل قياس هست؟

 2. سلام
  به نظر بنده هیچکدام از این موارد در بروز این فاجعه تعیین کننده نبوده, لوازم و ابزار ساخت برج میلاد به دلیل اینکه حدودا 32 سال پس از برج سی ان ساخته شده است به مراتب نوین تر بوده است. در ساخت برج میلاد از روش قالب لغزان استفاده شده که شاید بهترین و تنها روش اقتصادی برای اجرای چنین سازه هایی باشد. از لحاظ کارگر نیز به دلیل اینکه چنین سازه هایی در هر کشور انگشت شمار هستند کارگران در هیچکجا زیاد حرفه ای نیستند بلکه این مهندسان هستند که باید به کارگران آموزشهای لازم را بدهند. یعنی اگر مهندسان نقش خود را به خوبی ایفا کنند کارگران بدون هیچ تجربه را چنان آموزش میدهند که مشکلی وجود نخواهد داشت. و البته از لحاظ بودجه همانطور که ذکر شد ارزش بودجه ای که برای برج میلاد در نظر گرفته شد بیش از دو برابر ارزش بودجه برج سی ان است! فراموش نشود ایرادات برج میلاد از طراحی شروع شده و در اجرا ادامه یافته است. یعنی کار از ابتدا ایراد داشته است!

 3. مطلبي جالب و مفيد ي بود. كه بازم سعي كنيم همه فكراي معمارانه ي آينده نگري تر داشته باشيم تا كاراي معماري وهنريمون ماندگارتر باشه. با تشكر از شما.

 4. سلام

  من هر دو برج را دیده ام

  برج میلاد خیلی قشنگ تر از برج تورنتو است!

  اینقدر بیگانه پرست نباشید!

 5. سلیقه شما با بنده و البته اکثر افرادی که میبینم کاملا متفاوت است! بیگانه پرستی با واقع بینی تفاوت دارد! حتی بدون در نظر گرفتن زیبایی (که البته هنوز بنده معتقدم برج تورنتو زیباتر است!) , با توجه به اینکه این برج بیش از 30 سال قبل از برج میلاد ساخته شده و تقریبا تمامی مشخصه هایش بهتر از برج میلاد است باز هم نقطه نظر مقاله صحیح باقی میماند! تعصب بی دلیل در چنین مواردی تنها باعث خود فریبی شده و باعث میشود برای پیشرفت کمتر تلاش شود. البته برج میلاد از بسیاری از برجهای هم مرتبه خود بهتر است اما حتی در مقایسه با آن برجها, هزینه تمام شده برج میلاد بسیار زیادتر است.

 6. در جواب به آقای علی:

  یه سری از طرحهای روی سازه فلزی بالای برج میلاد قشنگتر هست ولی در کل خود برج سی ان خیلی قشنگتر از برج میلاده
  برج سی ان هنوز یه ظاهر مدرنی رو داره ولی برج میلاد انگار از مد افتاده است!
  من معماری میخونم خیلی از همکلاسیا و استادامون رو میبینم که از ظاهر برج میلاد شکایت میکنن.

 7. این گوشتکوب (برج میلاد) کجاش قشنگه؟!
  نسبت اندازه سازه بالایی برج میلاد به بدنه اش خیلی بزرگه! دلیلش هم فقط واسه این بوده که بتونن فضای بیشتری اون بالا داشته باشن ولی همین باعث شده ظاهرش خیلی زشت بشه.

 8. برج میلاد خیلی خوشگله از هر جای تهران هم که بخوای منظره ای رو ببینی جلو جشمت ظاهر میشه!!!
  جناب علی که میگی بیگانه پرست نباشید,دیگه چیزی که به این واضحی چشم آدم رو میزنه رو که نمیشه ازش دفاع کرد

 9. با سلام،من یک زمین شناس هستم اما به مسایل عمران ومعماری علاقه مندم،نطرات شما بسیار جالب ومفید میباشد.

 10. هدف این بوده که نماد تهران برج آزادی رو به زیر بکشن

 11. به نظر من مواردي كه مربوط به سازه برج ميشه مثل خيلي از بناهاي ديگه كه در كشور ساخته ميشه بسيار ابتدايي و عاري از نو آوريه ولي در بخش فرم ما افراد خلاقي داريم و در صورت استفاده از اونها ميشد شكل شمايل بهتري از يك بنايي كه قراره معرف شهرمون بشه بسازيم

 12. ضعف اصلي كليه پروز‍‍ ه هاي ما در اجرا و نظارت مي باشد اما نقصهاي بيان شده توسط دوستان راجع به برج ميلاد را در وهله اول بايد در طراحي ان دانست .

 13. در جواب محمد عزیز: کاملا با شما موافقم. البته دلیل اینکه ضعف اصلی پروژه های ما در اجرا و نظارت است اینه که در ایران ما پروژه های بزرگ نظیر برج میلاد که نقش طراحی در اون پررنگتر باشه کم داریم وگرنه به نظرم در طراحی هم اشکالات زیادی داریم.
  چون که برای پروژه های ساختمانی کوچک (که اکثر پروژه های ساخت و ساز ایران را تشکیل میدهند) طراحی بسیار ساده بوده و تقریبا اکثر ساختمانها طرحی مشابه دارند. اما اگر پروژه هایی را در نظر بگیریم که طراحی آنها نیازمند خلاقیت است باز مشکلات خود را نشان میدهند.

 14. ظاهر برج میلاد طوری هست که انگار هنوز در حال ساخته مثلا نماش از سیمانه…می تونستن کمی تو ساختن نماش بیشتر حوصله به خرج بدن ….به نظر من اگه می خواستن می تونستن خیلی شیکتر این برج رو بسازن
  اما باز هم نمی شه خرده گرفت چون ایران یه کشور در حال توسعه هست یواش یواش داره خودش رو صنعتی میکنه به ظاهر کشورش می رسه
  شما هم انقدر ناراحت نباشید یواش یواش درست می شه

 15. تا حدودی منم باهاتون همنظرم اما فکر کنم خوشبختانه فاز دوم برج میلاد توسط خارجیها قراره طراحی بشه. نه؟

 16. بله برای فاز دوم مسابقه طراحی در نظر گرفته شد و برنده آن طرح خانم زاها حدید, معمار معروف عراقی-بریتانیایی, انتخاب شد. و اگر اشتباه نکنم ساخت آن نیز مدتی پیش آغاز شد. به شخصه از اینکه برای آن مسابقه طراحی برگزار شد خیلی خوشحالم چون این یک گام بزرگ برای ایجاد رقابتهای جهانی برای پروژه های داخلی بود. اینبار برنده مسابقه ایرانی نبود اما مطمئنا با ایجاد چنین رقابتهایی, طرحهای خلاقانه تر نیز توسط معمارهای ایرانی ارائه میشود که سبب پیشرفت چشمگیر طراحی در داخل کشور خواهد شد. برگزاری مسابقه طراحی جهانی برای پروژه های مهم امری بسیار عادی است که متاسفانه در کشور ما هنوز به خوبی جا نیفتاده است.

 17. سلام اگربخوایم ازنظرفنی به این موضوع اشاره کنیم میبینیم که برج میلاد بااینکه مدت زمانی ازساختش نمیگذره بایدازطرح خاص وجالبتری برخوردارباشه چون مشابه برج میلادهم داشتیم که خیلی قبل ترازبرج میلادساخته شدن امابازهم ازهرنظرنگاه کنیم زیباتراز برج میلادن دلیل برهمه مهندسین نمیشه که گفت مهندسین اشتباه میکنن بعضی مواقع هم نظراتی برخلاف نظرمهندسین داده میشه امابه دلیل نداشتن قدرت کافی مهندسین نمیشه ازاون نظرات جلوگیری کرد.مسئولین هستندکه اکثرمواقع بادخالت های بیجای خودباعث جلوگیری ازطرح های دیگه میشن من اصلاچنین مشکلاتی روازمهندسین نمیبینم وفقط ازمسئولین شکایت دارم و بازهم میگم که مسئولین نبایددرکارنضام مهندسی دخالت کنند

 18. وبازهم اگربخوایم برج میلادروبابرج تورنتومقاسیه کنیم اصلاازنظرمن قابل مقایسه نیستندچون هم ازنظرزیبایی ومعماری وهم ازنظراستحکام بنادرمقابل تمامی شرایط برج تورنتوبه مراتب خیلی بهترازبرج میلاداست.

 19. سلام
  در مورد اینکه در بسیاری از موارد, دخالت غیر کارشناسی مسئولین بسیار مشکل آفرین است شکی نیست. اما این دخالتها بیشتر در هنگام شروع پروژه, زمانبندی, پروسه کلی و … مشاهده میشود و در مورد نکات فنی و تخصصی از جمله مقاومت برج, طرح معماری و برخی مسائل دیگر به نظرم باز هم مهندسین هستند که باید مقصر شمرده بشن! در هر صورت مطمئنا در چنین مواردی که جنبه سیاسی ندارد به مهندسین این امکان داده میشود که به بحث بپردازند و مسئولین را راضی کنند که چرا نظر آنها اشتباه است. به نظرم تایید کورکورانه حرف کسانی که دانش لازم را در این زمینه ندارند با مسئولیت و وجدان مهندسی سازگار نیست.

 20. من کارشناس ارشد عمران گرایش زلزله هستم…با توجه به اینکه تهران بر روی چهار گسل بسیار خطرناک هست و دوره بازگشت زلزله تهران گذشته است و ما روز بروز باید منتظر زلزله شدیدتری نسبت به گذشته باشیم با اون قسمت تحقیق که مربوط به زلزله هستش موافقم ( بقیه مسائل این تحقیق ظاهرا درست و منطقیه)

 21. با سلام
  با وجود اینکه به نظر بنده برج میلاد را میتوان “شاهکار” دانست تا “فاجعه” (با توجه به تیتر مقاله تون,اما نمیتوان حقایق گفته شده رو انکار کرد. این نشون میده جای پیشرفت در این زمینه بسیار بسیار زیاده برای ما.
  با تشکر

 22. سلام
  البته تیتر این مقاله بصورت اغراق آمیز انتخاب شده است. هدف بنده این نبوده که بگم برج میلاد یک فاجعه است زیرا واقعا چنین نیست اما هدفم این بود که این سوال را ایجاد کنم که چرا با وجود مطالب ذکر شده در مقاله, کیفیت مهندسی بالاتری برای برج میلاد در نظر گرفته نشده است. آیا این موضوع بخاطر این بوده که از ابتدا سقف توقع ما (منظورم ایرانیان است) نسبت به چنین پروژه ای پایین بوده؟ یعنی چون اولین پروژه در نوع خود در کشور است از ابتدا توقع زیادی از آن نداشتیم و هرچه نتیجه آن باشد باز هم بهترین است؟ (که البته باید در نظر داشت به عنوان مثال برج سی ان نیز اولین در نوع خود در کانادا بوده است اما این باعث نشده در کیفیت آن کوتاهی شود) یا این نواقص در دوره ساخت آن بوجود آمده اند؟ یا هدف تنها ارتفاع زیاد بوده است؟ یک چنین سوالاتی مطمئنا میتواند ما رو در پروژه های آینده یاری کنند.

 23. من نمیدونم شماچرااینقدراسرارداریدتمامی اشتباهات روبه گردن مهندسین بندازین.
  شایدمهندسین اشتباهاتی داشته باشنداماباتوجه براینکه تعدادمهندسین ناظربراین پروژه زیادبودمیشدگفت که اشتباهات مهندسین به حداقل خودمیرسه.
  چرایکم فکرنمیکنیم که خیلی ازمسائل دراین امردخالت داشتند.مثلازمان زیادی که طول کشیدتااین پروژه به بهره بهداری برسه.یامثلاعوال جوی که باعث دست ازکارکشیدن کارگران یامهندسین میشه.یااصلاهمین بودجه که دیربه دیربه دست پیمانکاران میرسه که دراین شکی نیست وبرای همه اثبات شده است که درایران به مسئله بودجه اهمیتی ان چنانی نمیدن و واقعادراین موردکوتاهی میکنن.چرابرج های دیگه که درسرتاسرجهان درست میشه و زودبه بهره برداری میرسه.دلایل زیادی براین امرتاثیرگذاشته که شایداشتباه مهندسین رواصلادرنظرنمیگیرن.

 24. به هرحال نمیشه برج میلادروبابرج های که درخارج ازکشورساخته شده اندرومقایسه کردچون اصلاقابل قیاص نیستند.برج میلادازلحاظ شکل و ظاهری خیلی ازمدافتاده و یاحتی قدیمی به نظرمیرسه.ازنظراستحکام هم بازهم ازاون استحکام کافی اونم درشهرتهران که به گفته دوست عزیزمون منطقه زلزله خیزی است برخوردارنیست.یاعلی.

 25. خیلی استفاده بردم از نظراتتون . این پروژه اولین بوده ولی قطعا” آخرین نیست . برای مقابله با تحریمها باید فن آوریهای نوین جهانی را برای خودمان بومی سازی کنیم . هیچ پروژه ای بدون عیب یا اینکه غیر قابل ارتقاء نمیبینید. به قول معروف هر آسیاب نویی غرو غوری داره . از منظر یک مدیر پروژه عرض میکنم که برای شکل گیری و اجرا و بهره برداری یک پروژه کلا”عوامل مختلفی دخیلند و اگر پروژه ای را با کیفیت بالا یا برعکس پایین میبینیم به همه عوامل مربوط میشود نه یک گروه خاصی ولی در دتایلها منم با شما هم عقیده ام.

 26. با سلام
  اينجور كه من شنيدم به جز طرح اختلاط بتن كه انجمن بتن ايران انجامش داد رو بقيه كارهاش از جمله كارهاي ژئوتكنيكيشو ژاپنيا انجام دادن
  اينو مدير گروه عمران دانشگاه شريف گفته

 27. خرده گیری مهندسان ژاپنی به ساخت برج ٥٠٠ ميليون دلاری میلاد

  (این متن رو حــــتــــمـــا” بخونید)

  دوستي داشتم كه مهندس پروژه برج ميلاد بود. هميشه راجع به اين پروژه موقع ساختش با اب وتاب صحبت ميكرد و من هم كه حوصله اش رو نداشتم فقط بهش نگاه ميكردم و سرمو براي تاييد تكون ميدادم ولي توي فكر خودم بودم. يه روز ديدمش كه خيلي ناراحت بود. ازش پرسيدم كه چي شده كه شروع كرد به تعريف كردن. گفت:
  ” امروز يه چيزي پيش اومد كه خيلي ناراحتم كرد. يه گروه ژاپني اومده بودن براي بازديد. حدودا ١٤ يا ١٥ نفر بودن ، هر دونفر با يكي از ما رفتن كه از چيزهاي مختلف بازديد كنن. من هم با دو نفرشون رفتم و شروع به توضيح دادن كردم . از سه طبقه زيرزمين شروع كردم واينكه حدود ٤٥٠ تا ٥٠٠ ميليون دلار هم هزينه ساخت اون شده به اضافه اينكه ٨ سال هم از موقع شروع تا پايانش طول كشيده و بعد main hall و تجهيزات basement , seismic device ، و بعد سالن اجتماعات رو نشونشون دادم و بعد هم رفتيم توي اسانسور كه قسمتهاي كلاهك و pinnacle رو بهشون نشون بدم كه توي اسانسور يكيشون پرسيد از اين قسمتshaft چه استفاده اي ميشه؟؟؟ من هم نيشخندي زدم و گفتم كه خوب معلومه ديگه اين قسمت كلاهك ٢٥٠٠٠ تني رو كه بزرگترين كلاهك برج مخابراتي در دنيا هست رو نگه ميداره. اون گفت نه منظورم اين نيست، يعني اينكه اينجا مسكوني هست يا اداري ؟؟ من گفتم نه اين قسمت خاليه و راه پله و اسانسور و انتقال تجهيزات از اينجاست. اون هم ديگه چيزي نگفت و رسيديم به بالاي برج . خلاصه اونجا هم يه سري چيزها رو نشون دادم و بعد رسيديم به رستوران گردان . چون هنوز راه نيفتاده بود من رفتم كه موتورش رو نشون بدم كه يكيشون گفت كه اين چرا اين شكليه؟؟؟ پيش خودم گفتم كه اينها چه جوري اينقدر كم استعدادن!!! رستوران گردان تا حالا نديدن و بعد هم با افتخار گفتم كه اين رستوران گردانه و يه عالمه توضيح دادم. خلاصه اون قسمتها كه تموم شد اومديم روي تراس كه اون يكي گفت : پس gyroscope اينجا كجاست ؟؟؟ من گفتم كه البته جايي براش تعبيه كرديم ولي فعلا در برنامه نيست كه اون رو در محل بذاريم … ياروگفت جالبه چون من اون رستوران گردان رو فكر كردم كه gyroscope هست… روي تراس كه بوديم ژاپني اولي ازم سوال كرد كه اين كوهها مال كشور شماست؟؟؟ من هم بادي در غبغب انداختم و گفتم بله تمام اونها مال كشور ماست. گفت ارتفاعشون چقدره ؟؟ گفتم ٤٠٠٠ متر حدودا . گفت چقدر از اينجا فاصله داره ؟؟؟؟ گفتم حدودا ٨ تا ١٠ كيلومتر. گفت تله كابين هم داره؟؟ گفتم بله داره ، ميخواين ببرمتون اونجا؟ اسكي هم ميتونين بكنين. گفتن نه احتياجي نيست. اون اولي از من پرسيد كه شما مسوول پروژه هستين؟؟؟ و من هم كه خيلي جو گرفته بودم گفتم بله خودم هستم ( البته نبودم و فقط مسوول يه قسمت كوچيكش بودم) بعد يه چيزي به ژاپني به هم گفتن و شونه هاشون رو بالا انداختن و به ساعتشون نگاه كردن و گفتن بايد بريم براي ناهار. براي ناهار رفتيم و همهشون جمع شدن و من با اون اوليه سر يه ميز نشستيم. اولش ساكت بود و هيچي نميگفت، بعدش يه دفعه رو به من كرد و گفت شما گفتين اين برج shaft اش خاليه يعني استفاده اداري ومسكوني نداره؟؟ گفتم بله براي مخابرات ساخته شده. گفت شما گفتين اون كوهها هم مال شماست و كمتر از ١٠ كيلومتر با اينجافاصله داره؟؟؟؟ گفتم بله مطمئنا. گفت خوب اگه شما مسوول اين پروژه بودين چرا اين برج رو روي اون كوهها نساختين؟؟؟ گفتم اخه اين كه خيلي واضحه توي اونشرايط جوي اين همه مصالح براي ساختن برج اونجا رو چه جوري ببريم؟؟ گفت خوب من و دوستم هم همينو داشتيم بحث ميكرديم شما اصلا احتياجي به ساختن برج نداشتين يه دكل اونجا ميذاشتين . يه دكل مخابرات در ارتفاع ٤٠٠٠ متري بهتر از يه دكل روي يك برج ٤٠٠ متري عمل ميكنه. Shaft اين برج كه خاليه كاري انجام نميده. گفتم شوخي ميكنين، خوب اگه اينطوريه شما چرا خودتون بلندترين برج مخابراتي دنيا رو دارين ميسازين(SKY TREE بلندترين برج مخابراتي جهان در توكيو سال٢٠١٢ افتتاح شد ولي اون موقع در حال ساخت بود) ؟؟؟؟؟ گفت توكيو يه شهريه كه در كنار اب هاي ازاده. بلندترين منطقه اون ١٠٠ متر ارتفاع نداره . در ضمن تا ٦٥ كيلومتريش كوه ١٠٠٠ متري هم نيست چه برسه به كوه ٤٠٠٠ متري در فاصله ٩ كيلومتريش. گفتم اين همه برج مخابراتي تو دنيا هست… حرفم تموم نشده بود كه گفت برج رو كه براي رقابت نميسازن ، براي نياز ميسازن. تمام اونهاي ديگه هم از اين قاعده مستثني نيستن. ….. يك كم فكر كردم .. برج مسكو ، تيانشان، تورنتو، كوالالامپور .. راست ميگفت!!!! همه اينها در زمينهاي flat land ساخته شدن و حتي تا فاصله ده ها يا صد ها كياومتر اصلا يك تپه ٤٠٠ يا ٥٠٠ متري هم نيست!!!!!!!!
  گفتم اخه ما نياز به يك سمبل ملي داشتيم ،،،، گفت شما ميتونستين يه سمبل ملي با ١٠ يا١٥ ميليون دلار درست كنين نه يك برج ٥٠٠ ميليون دلاري روي ضعيفترين نقطه شهر ،،، اونم بدون gyroscope كه حتي به يك طوفان اجازه ميده كه اون رو جابجا كنه و نه حتي زلزله. چون تا جايي كه من ميدون gyroscope به صورت built in كار گذاشته ميشه و بايد اون در محل قرار داده بشه و بعد pinnacle دورش ساخته بشه…
  من ديگه جوابي نداشتم بدم فقط گفتم كه من مسوول ساخت اينجا نبودم و يه سري پرت وپلا كه از قيافه يارو فهميدم كه ديگه نبايد ادامه بدم ،،،، هر دو ديگه حرفي نزديم…. من هم داشتم زمين و زمان رو مقصر ميدونستم از اقا محمد خان قاجار كه چرا تهران رو وسط كوهها ساخت نه بغل يه پهنه ابي تا ما بتونيم راحت توش برج بسازيم تا كسي كه ٥٠٠ ميليون دلار رو هزينه اين برج كرد و علاوه بر اون فكر روزي كه يك جسم به وزن يك برابر ونيم USSR GEORGE WASHINGTON از ارتفاع ١٠٠٠ پا بخوره وسط بزرگراه همت!!!! و در يك سناريوي بدتر وارد پارك وي بشه و غلت بخوره بره پايين!!!!
  از همه بدتر چيزي كه ازارم ميداد اين بود كه من دو سال و نيم اينجا كار كردم و بعدش دو سال هم درگير اينجا بودم ولي اصلا اين فكر به مغزم خطور هم نكرده بود و اين دوتا در عرض يك ساعت اين رو فهميدن!!! و تازه ما ايراني ها نميدونم از كجامون در اورديم كه باهوشيم؟؟؟.
  خلاصه اون ناهار كوفتم شد،،،،، و اون هم ديگه هيچي نگفت،،،، ناهارش كه تموم شد بلند شد و دستش رو روي شونه من گذاشت و گفت خيلي ازتون عذر مي خوام كه ناراحتتون كردم ، اصلا منظوري نداشتم،،،، ميدونستم كه شما مسوول پروژه نيستين چون همون پايين كه بوديم بهمون گفتن كه ايشون نتونسته بياد،،،،، مطمئنم اگه شما مسئولش بودين يه جاي بهتر براي اون در نظر ميگرفتين. اينا رو گفت و دستش رو زد به پشتم و رفت،،،،،،

  متن از وبسایت ایترجمه هست و ماله من نیست.

 28. ما یک ضرب المثلی داریم که از قول یک ارمنی میگه : ای کاش عقل دوم (تفکر بعد از کار اول) مسلمونا مال من بود !!!

 29. سلام..من خیلی مطالب در مورد این دوتا برج دارم و اینم میدونم که برج سی ان خیلی مقدوم به صرفه تر از میلاده”چرا خودمونو قول بزنیم”؟؟ایران مونده تا برسه به سطح جهانی..

 30. salam alireza or admin , matalebetokhondam , az hameye kasayi ke nazarateshon o gozashtan mamnonam , moshkele ma irania ine ke be jaye inke donbale irade khodemon begardim o moshkelo hal konim , donbale irade ino on migardim mm

 31. سلام
  متاسفانه این حرف شما کاملا درسته! نه فقط ما ایرانی ها بلکه اکثر آدمها برای توجیه خودشون اینکار رو میکنین! اما بنده این مطلب رو با هدف دیگری نوشته بودم. من معتقدم جامعه ای موفق است که در اون مردمش در برابر هر موضوعی (حتی کوچک), نقش منتقد رو داشته باشند. البته منتقد منطقی و آگاه! اگر هر مسئول/مهندس/مدیر و … احساس کنه اعمالش زیر ذره بینه مردم است و باید بتونه به ازای تصمیماتی که گرفته پاسخ بده مطمئنا بهتر عمل خواهد کرد. (اصل شفافیت!)
  پرسشهای منتقدانه که در این مطلب مطرح شده همگی بر پایه اطلاعات حقیقی و از منابع معتبر هستند. اینها نظر شخص بنده نیست و من فقط نظر خودم رو در مورد ظاهر آن اعلام کردم (که البته خیلی از افراد چنین نظری دارند). و مهمتر از همه هدف ایجاد تصویر منفی برای این سازه نمادین کشورمون نیست, بلکه هدف ایجاد انگیزه برای پیشرفت در آینده است. ما میتونیم ایرادها رو نادیده بگیریم و بگیم این بهترین کاری بود که تونستیم انجام بدیم و سطح توقع خودمون رو پایین بیاریم که باعث میشه در آینده فقط پسرفت داشته باشیم! یا میتونیم ایرادهامون رو با فکر باز بررسی کنیم و ازشون عبرت بگیریم و بگیم ما این کار رو میتونیم بهتر از این انجام بدیم و همیشه سعی کنیم پروژه بعدی رو بهتر انجام بدیم! مخصوصا برای ایران که تازه در ابتدای راه پروژه های ساختمانی عظیم است.

 32. سلام جناب. خسته نباشی کلی تحقیق کردی….. دیر اومدم ولی نتونستم بی تفاوت باشم. شما فک کنم روزنامه نگارید یه جوری عنوان زدید که شک کردم یه وقت اتفاقی افتاده یا گند چیزی در اومده. جناب اگه تحقیق کردی (که البته مقایسه مغرضانه ای بود) حد اقل عنوان رو درست انتخاب میکردی. امیدوارم شما بشی یه مهندس که برجی بسازی که اگه دنیا به آخر رسید اونایی که توی اون برج نشستن حکم کشتی نوح رو داشته باشند و چرخه حیات رو دوباره راه اندازی کنند. ایران جای کار زیاد داره ولی امان از چشم حسودان و تنبلان و منتقدان مغرض.

 33. سلام
  انتقاد شما رو از این مطلب و به من احترام میشمرم اما به شما اطمینان میدم با انتقاد از این پروژه هیچ سودی نصیب بنده نشده و نخواهد شد. همانطوری که قبلا هم تو نظرات گفتم حقایقی که بیان شده فقط برای ایجاد حس نیاز برای پیشرفت هست. پروژه برج میلاد جزو برترین پروژه های کشور است اما این بدین معنا نیست بدون ایراد است. مطمئنا انتقادپذیر بودن برای پیشرفتمون بسیار حیاتی است. بجای دفاع بی پایه خیلی بهتر بود اگر انتقادهای ما بر پایه حقایق و مدارک واقعی بود. اگر هر جای این مطلب ایراد دارد من از شما خواهش میکنم مشکل آنرا بیان کنید اما اگر ایرادی بر حقایق بیان شده وارد نیست پس نشان میدهد یک جای کار این پروژه مشکل داشته است و باید انتقاد صورت گیرد!
  البته نظر شما در مورد عنوانی که برای این مطلب انتخاب شده درست بوده و کمی اغراق آمیز است اما فاجعه مهندسی تنها زمانی نیست که چندین تن کشته و زخمی در کار باشد بلکه فاجعه میتونه طرح مشکلدار, هزینه هنگفت, زمان زیاد و … نیز باشد.
  و مهمتر از همه اینکه وقتی انتقادی صورت میگیرد بدین معنا نیست منتقد خودش شخصی کامله که اشتباهی نمیکنه و این مشکلیه که خیلی از ما ها داریم, بجای بررسی اینکه آیا انتقاد بجا است یا خیر سعی میکنیم در جواب انتقاد از منتقد ایراد بگیریم! از پیام شما میتوان استنباط کرد که فرمودید بنده به چشم حسادت به این پروژه نگاه میکنم و شخصی تنبل هستم پس نباید انتقاد کنم!!!

 34. اول اینکه ایران تا بخواد به اون سطح جهانی برسه طول میکشه
  من قبول دارم خیلی عقبیم اما با این حال همه ب هم بسازیم
  مثلا همین پروژه میدان شهدا روبروی حرم امام رضا؛حالا که ساختن تموم شده حالا دارن نقد میکنن – یه ادم بیسواد هم رد میشه میره میگه اون مصالح نارنجی رنگ یا این ساختمونا چه ربطی به این مکان داره
  مگه همین ادما نیستن که ادعا دارن به هر حال حتما یه فکر قوی پشتش بوده نه؟؟؟
  ولی وقتی با استادا حرف میزنیم میگن وقتی طراح اون کار فکرش اینه ینی مدرن کار میکنه ازش توقع داری بره اون هویت واقعی حرم و اون ارتباط با حرم= سنتپ مذهب رو حفظ کنه؟؟؟
  تا کی میخوایم ساختمونایی بسازیم که هر کدوم یه سازی واسه خودشون میزنن
  وقتی قراره یه کاری ساخته بشه چرا فکر نمیکنیم در موردش؟؟؟؟
  از معماری چی میدونیم؟؟؟؟فقط خوشحالیم که یه برج داریم
  یه روز با دقت نماها و ساختمونا رو نگا کنیم یکی اجره یکی سنگه یکی کامپوزیت یکی همه با هم
  در حالی که تو کشورایه دیگه واسه عوض کردن یه فرم پنجره باید اجازه بگیریم
  واقعا کی میخوایم پیشرفت کنیم
  این افتضاح ساختمونی سازی ما گند زده به همه جا

 35. سلام
  ایا نمی شد با همان هزینه برج CN وتوسط همان شرکت چیزی کمی مغایر با آن را ساخت وحداقل با این همه پیشرفت سلیقه درعمران تا5 سال دیگه جذابیت می داشت ایا هزینه بالای ساخت برج میلاد به دلیل تاخیر زیاد در ساخت سازه نبوده ایا بی تفاوتی مسئولین وقت وعدم دلسوزیشان ودر حاشیه قرار گرفتن مهندسین ایرانی وحضور ظاهری وپرادعایشان عامل این معضل نیست اینجا بحث بحث سازه هاست ربطی هم به بیگانه وذالک ندارد

 36. سلام ممنون از مطالب مفيدت ولي فك كنم اگه به جاي مقايسه ي اين برج با نمونه خارجي اونو با برج آزادي كه اونم حاصل تفكر يك دانشجوي ايراني بوده مقايسه مي كردي تا ببينيم توي اين چندسال لز كجا به كجا رسيديم و موقعيت خودمونو بدونيم تا بعد ببينيم چه برجي مي تونستيم به جاي ميلاد طراحي كنيم..
  واقعا همون طرح قسمت پايين برج آزادي شرف داره به كل برج ميلاد…..

 37. سلام طراحی و بودجه زیاد مهم نیست همین که به دنیا نشون دادیم میتونیم کافیه

 38. هر تحقیقی باید مستند به مراجع و مستندات دقیق و قابل استناد باشه.
  در روزنامه دنیای اقتصاد شماره 1623 سی شهریور 1387
  http://www.donya-e-eqtesad.com/news/472692/
  آقای معاون هماهنگی و برنامه‌ریزی شهرداری تهران گفته که هزینه ساخت در آن زمان 230 میلیارد بوده که به دلار آن موقع حدود 235 میلیون دلار می شده است.

 39. با سلام

  طبق گفته معاون فنی عمرانی شهرداری تهران در تاریخ 12 دی 1389 مبلغ 500 میلیون دلار هزینه ساخت برج میلاد تهران شده است:
  http://shahr.ir/ViewNews.aspx?IDNews=29915

  خبری که شما ارائه فرمودید مربوط به سال 1387 است و این خبر مربوط به 1389. شما قضاوت کنید!

 40. متاسفانه حرفاتون درسته و حرفی برای زدن نداریم خدا کنه در سالهلی اینده بتوانیم جهانی شیم از دوست عزیزم مریلان به خاطر نکته قابل تامل ژاپنی ها به برج میلاد

 41. با سلام
  نظرات جالب و در عین حال قابل تاملی ارائه شد.
  فکر میکنم بیشتر واسه ایجاد یه نماد جدید واسه تهران این برج رو ساختن .
  چون اگه تو معماری برج آزادی دقت کنید بخصوص کنگرههای اون نمادی از عدد ۹ که عدد مقدس بهائیان هست و رو به سوی حیفا ست که مقبره باب اونجا قرار داره.

 42. با سلام
  نظریه جالبی است. تا به حال به این موضوع دقت نکرده ام. ممنون

 43. همه این مشکلات از یه چیز نشات میگیره!! اونم اینه: در ایران عده کمی متخصص سر کار خودشون هستن!! همه چیز توی ایران اول مقدار بچاپ بچاپش در اولویته و دوم ظاهر فریبی ! این همه پول و وقت صرف این گوشت کوب شده! اونایی که میگن خب ایران در حال توسعه است و باید بیشتر تجربه کسب کنه این رو قبول کنن که ما الان در دهکده جهانی زندگی میکنیم و کشور ها از تخصص و تجربه های همدیگه استفاده میکنن! اما ایران میخواد (به اصطلاح) به زور خودش دوباره آتیشو کشف کنه و بعد بزنه توی سر کشورای دیگه که ببینید ما چه گوشتکوبی ساختیم!!

 44. با سلام
  دیدگاهتان درباره کشف مجدد اتش رو کاملا قبول دارم. خودکفایی خیلی خوب است اما اگر باعث شود از دانش روز دنیا استفاده نکنیم همیشه یه پله (یا شاید یه راه پله!) عقب میمونیم.
  ممنون از نظرتون

 45. نکات جالب بود و نظرات حتی جالبتر.خیلی بده که بعضی تعصب بیجا نشون میدهند روی این برج. خوب است ولی معجزه الهی که نیست. اگه ایراد داره بجای اینکه منکرش بشویم باید به فکر حلش باشیم. به اون دوست عزیزی هم که گفته: هزینه و بقیه چیزاش مهم نیست همین که به دنیا نشون دادیم ساختیم باید گفت اولا کلی از کاراش توسط شرکتهای خارجی انجام شده ثانیا همین گوگل رو شما باز کن یه جستجو بزن ببین از کشورهای آفریقایی گرفته تا آذربایجان و عربستان و … چه سازه هایی ساختن چه برسه به کشورهای اروپایی و آمریکا. ما یه برج ساختیم فکر میکنیم چه شاهکاری کردیم که همه دنیا دارن ما رو نگاه میکنن. امروزه تو اخبار خارجی ببینین هر روز رکورد سازه های قبلی شکسته میشه از لحاظ بزرگترین و بلندترین و زیباترین و قوی ترین و … ولی ما تو همین پروژه میلاد اونقدر خراب کاری شد که الان بعد از این همه سال دیگه هیچ خبری از پروژه نمادین تو کشور نیست.

 46. من موافق باساخت پروژه های تکراری نیستم.حالا کاری باضعف های فجیح وهزینه ساختش تواین بحران اقنصادیمون ندارم.

 47. انجام غلط یک کار درست درست 100 برابر بهتر از انجام در ست یک کار غلط است در صورت ابانت سایت به بازدید کنندگان خارجی در تحاریف یا تعاریف در رابط با ابراج ایران تملق بهتر از تحقر است فعلا!!!!!!

 48. سلام
  من در خصوص مقایسه نقش کنترل پروژه در پیشبرد برج میلاد با برج ان سی تورنتو تحقیق میکنم. اگر تاکنون تحقیقی مشابهی در این خصوص شده، برای مراجع تحقیقم به آن نیاز دارم . اگر اطلاعی دارید، منابع را اعلام فرمائید.
  با تشکر
  میر

 49. چرا چشمامونو میبندیم تایید یه کار اشتباه وقتی می دونیم اشتباه هست حتی از خود اون اشتباه بدتره.
  مردم این مملکت در فقر و تهیدستی زندگی میکنن و یه عده از خدا بیخبر فقط برای به رخ کشیدن چیزایی که نداریم به بقیه ی دنیا ( که البته حتی نگاه هم نمیکنن ) سرمایه ی این مملکت رو مبلعن و به کمی از اون پول رو خرج ساختن آشغالایی نظیر این میکنند.

 50. چرا اطلاعات غلط میدی برج میلاد طرحش زمان شاه ریخته شد ولی عملی نشد بعد انقلاب دوباره اومدن ساختنش لطفا اطلاعات غلط نده

 51. سلام دوست عزیز

  لطفا بفرمایید بر چه مبنایی این موضوع را میفرمایید؟ آیا منبعی برای این حرف دارید؟ اگر آری ممنون میشم به اشتراک بگذارید. اگر خیر ممنون میشم شایعه پراکنی نفرمایید!

 52. قبل هر چیز به شجاعت مهندسان وکارگران کشورمان می بالم ودستشان می بوسم که بدنیا نشان دادن ما هم میتوانیم چنین برجها وبلها تونهای چه در شهرها… را امروز بسازیم گرچه قبلا اجازه چنین کارهای ما نداشتیم و امرورز ما خارج از کشورمان در حال ساخت و ساز هستیم و بدانید به امید خدا در اینده بهترین هی دونیا را خواهیم ساخت

 53. با درود:
  آشخاصی که به این برج میبالند و میخوان اشتباهات خودشون رو نادیده بگیرند ، واقعاً احمق هستند.

 54. سلام متسفانه ما مهندسین و معمارا نمیدانیم واسه چی معماری میکنیم و مهندسی میکنیم……………………

 55. سلام
  نظر آقای پرفسور گلابچی در مورد برج میلا چی هست؟
  فکر میکنم نظر ایشون میتونه مفید و راهگشا باشه
  به نظرم عنوان مطلبتون رو خوب انتخاب نکردین
  خدا در قرآن میفرماید”اعدلوا هو اقرب لتقوی” یعنی عدالت پیشه کنید که به تقوی نزدیکتره میلاد نه شاهکاره نه فاجعه یک شروعه
  برای برج آزادی هم بحث بهاییت و… رو خارج از تقوی میدونم یعنی چون صرفا مال قبل انقلابه بده و فراماسونریه و… نمیتونم قبول کنم
  مطلبی که از قول ژاپنی ها هم گفته شده خیلی وقت پیش ایمیلش برای منم اومد ولی هیچ خبرگزاری معتبری اون رو منعکس نکرده بود اصولا نقد این خبر کار مهندسین مخابراته و البته دلایل سازندگان رو هم باید شنید حرف این آقایی که میخواسته ژاپنی ها رو توجیه کنه(با فرض وجود این طور شخصی) نمیتونم قبول کنم چون کسی که دروغ گفته و خودش اقرار کرده(این که گفته من سرپرست پروژه هستم) بازم میتونه دروغ بگه
  بلا شک ایرانی ها از بهترین معمارهای دنیان نمونه اش سی و سه پل و عالی قاپو و گوهرشاد و … آ ه کریستی مینویسه غربی ها به مدت 1000سال به هنر مسلمین به دیده اعجاب نگاه میکردن
  میشه بازم اینطوری شد فقط همت میخواد و مطالعه وتحقیق والبته توکل
  راهرو گر صد هنر دارد توکل بایدش…یاعلی

 56. با سلام
  بنده دانشجوي كارشناسي هستم ، اما ٢ سالي هست كه كار اجرايي و پيمانكاري انجام ميدم
  پس چون از نظر سازه اي علم كاملي درباره ي طراحي ندارم ، نظر رو به عهده ي صاحب علمان رشته ي سازه ميذارم
  اما از نظر اجرا و اينكه گفتيد هزينه ي ساخت برج ٢ برابر برج مشابه در تورنتو هست عرض ميكنم كه كاملا مقايسه ي بي موردي هست ، چون حتي ساخت يك پفك در يك كشور تا ساخت همون پفك در يك كشور ديگه ممكنه زمين تا آسمون از نظر هزينه تفاوت كنه ، حتي اگه كليه لوازم و مواد مورد نياز براي اون پفك يكسان انتخاب بشه
  شما در نظر بگيريد همين برج با همين طراحي از نظر سازه و معماري در كشور چين ساخته بشه ، به نظر شما هزينه چقدر تفاوت ميكنه ؟ چين يك كشور بزرگ و پر جمعيت ، و كارگر و مهندس در اونجا دريافتيشون شايد يك پنجم ايران باشه ، و همين موضوع تو قسمت مصالح مصرفي هم هست ، البته اينم بايد گفته بشه كه پيمانكاران عزيز ما خيلي بيشتر از حقشون در هر پروژه برميدارن ، به شخصه پروژه راهسازي رو ديدم كه هزينه براوردي پروژه ١٠ ميليارد بود و حق پيمانكاري پروژه ١ ميليارد ، اما پيمانكار جوري پروژه رو بست كه ٣ ميليارد براي خودش افتاد ، خوب وقتي اينجوري ميكنن پيمانكاراي عزيزمون معلومه كه يه كيفيت مياد پايين و يا هزينه بيشتر ميشه

 57. من شنیدم این طرح بازگشت سرمایه داشته تو همین چند سال . اگر درست باشه موفق حساب میشه . حالا شاید موفقیتش کم یا زیاد باشه ولی بالاخره موفق بوده .
  از نظر زیبایی به نظر من برج میلاد قشنگ تره

 58. این هیچ جاش فاجعه نیست.چرا هی دوست دارین کشورای دیگه رو بالاتر بکشین؟
  حتی اگه ساخت این برج99سالم طول بکشه قشنگ و با کیفیت تره
  بیگانه پرستها!!!

 59. چرا اصلا نمیپرسیم این همه هزینه واسه این برچ وکلا فلسفه ساختش چی هست برج مخابراتی که میتوانست با یک دکل روی کوههای تهران ساخته بشه چون کارایی دیگه ای نداره این همه هزینه بی دلیل بوده از ابتداا اشتباه شروع کردن

 60. بابا خوب دیگه شکر کنید
  فقط یک نکته خیلی مهم باید به کارگر فشار و سختی وارد نشود همچنین می توان سازه هایی را روی زمین ساخت انهم بصورت فلزی بعد با روش اهرم و پمپ های هیدرولیک قدرتمند سازه را بالا برد و طی یکی دو سال تهیه می شود و حتی چند برابر ارتفاع برج میلاد را می توان طراحی کرد احتیاج به سیمان ریزی واینقدر فشار بر کارگر لازم نبود این می شود اهرام ثلاثه مصر که فرعون استاد طراحی آن بود

 61. سلام
  با توجه به اینکه تهران دارای 4 گسل اصلی است. فاصله 7.5 کیلومتری از گسل شمالی به نظر مناسب می رسد و عیب محسوب نمی شود. با توجه به 4 گسل موجود در هر کجای تهران همچین بنایی احداث می شد، الزاما فاصله ای در همین حدود وجود میداشت

 62. ن برج سی ان را ندیدم ولی به نظرم برج میلاد خیلی با ابهت است .البته شاید برج سی ان با ابهت تر باشد!

 63. کار ما از این ایرادا گذشته
  ما در حال معماری ای نداریم
  که بخواییم در موردش بحثی داشته باشیم
  و اساسی ترین دلیل بر این موضوع
  ضعف صنعتی و سازه ای و البته اقتصادیه
  و همه ما با دلی خوش سرگرم تقلید و گاهی دلخوش به ابتکاراتی جستو و گریخته اییم

 64. با سلام
  عنوان شما “شاهکار یا فاجعه مهندسی؟؟” بود و انتظار می رفت تنها در مورد موارد مهندسی بحث شود.
  بنده تنها یک شاخصه ی مهندسی در متن شما دیدم که با آن مقایسه ای صورت گرفته بود، مقاومت در برابر زلزله، که البته در همین شاخصه هم برج میلاد با برج CN تفاوت فاحشی ندارد.
  در مورد عایق های فولادی و شرکت تامین کننده ی آن سوای درستی مطلب شما، این حرف شما مثل این می ماند که بگوییم چون سیستم خودران یک ماشین شرکت تسلا باعث تصادف و مرگ یک نفر شده، سوار شدن در ماشین های دیگر این شرکت چه فاجعه ای خواهد آفرید؟!
  در مورد زمان انجام پروژه و هزینه ی آن هم که رابطه ی مستقیمی با هم دارند، این کار ممکن است در اختیارات مهندسین این پروژه و حتی پروژه های دیگر نباشد.
  با تشکر

 65. سلام من مهندس نیستم و فقط میخوام نظری بدم در این مورد که برج میلاد شاهکاره یا فاجعه
  به نظر من فاجعس از نظر هزینه زمان و سازه
  خیلی از کشور ها میتونن با بتون 400 متر یا حتی بیشتر ببرن بالا
  شاهکارهای مهندسی یعنی سازه ای که چشم رو خیره کنه به خودش ادم با نگاه کردن به برج میلاد لذت نمیبره فقط یه پاییه بتونی
  میشد با این هزینه و رمان خیلی به مراتب جذاب تر سازه ساخت ولی….

 66. با وجود انكه برج ميدان ازادي ( شهياد قديم ) توسط طاغوت ستمگر ساخته شده اما من احساس قرابت بيشتري نسبت به ان دارم تا برج ميلاد . در برج ميلاد نوعي تكبر و غرور نوكيسه هايي را مشاهده ميكنم كه ميخواهند با تظاهر به تجدد گرايي اصالت خودشان را ناديده بگيرند . بخصوص اين تفاخر و حس شهر نشيني را من در اناني بيشتر مشاهده ميكنم كه از دهات خودشان فرار كرده اند و ديگر خودشان را شهر نشين فرض ميكنند . متاسفانه در جاده هاي ساحلي شمال كشور نيز جاذبه هاي طبيعي خودش را از دست داده و در انجا هم مالكين بر ساختن برج هاي تجاري و مسكوني از هم سبقت ميگيرند و فكر ميكنند كه هرچه ساختمان هايشان بلند مرتبه تر باشد بيشتر شبيه تهراني ها ميشوند و به هم ولايتي هايشان پز ميدهند ولي از نظر من تهراني كه به شمال ميروم بجاي مشاهده جنگل و دريا خودم را در لابلاي اين ساختمان هايي كه معلوم نيست با كدام پول و با كدام رانت و زدو بند ساخته شده احساس دلتنگي ميكنم

 67. برج قرار بود در پروژه شهستان (مصلای کنونی)ساخته بشه که مانند بسیاری از طرح های دیگه گفتن خیانته بده 20 سال تازه فهمیدن ای بابا چه ایرادی داره ماهم یکم خیانت کنیم :))) مثه فرود گاه بین المللی یا مترو و …

 68. با تشکر از همه دوستان . این خوبه که همه همو نقد کنن ولی از مزایا و محسنات برج میلاد هم بگویید . به نظر من برج میلاد قشنگه . اما بدلیل عدم مدیریت هزینه بسیار بالایی در ساخت اون شد

 69. میخواستم ببینم از چه نوع سنسورهایی برای پایش این برج استفاده شده و تیمی که بخش نگهداری برج هستند کارشون به چه صورته؟ یعنی بخش health monitoring

 70. هربرجی زیبایی های ساخت خودشوداره نقصم توهرچیزی وجودداره بااینکه هرهزینه ای بکارببریم باید اینم بدونیم امکانات ووسایل دراختیارمابااینکه هزینه ی بالایی دارن ولی اون مرغوبیتو ندارن
  بانظرات دیگرانم کاملا موافقم

 71. سلام ادمین عزیز که ظاهرا مولف مطلب نیز میباشد یا حداقل مدافعش،اگر قبول کنیم که در المانهای نقد بهتر است در ابتدا فاکتور تقاضا یا نیاز را برای چنین سازه هایی یا مصنوعات کاربردی ای یا… زیر ذره بین ببریم خودبخود متوجه بیمار بودن این قیاس شاید مع الفارغ خواهیم شد ،ایا بهتر نیست اول سوال کنیم کلان شهر تهران که بیش از ۱۲۰۰پا ارتفاع دارد(در کف مبنا) نه روی تپه گیشا که خود حداقل ۱۰۰۰پای دیگر به کف صفر و صفر برج می افزاید چرا نیازی به برج مخابراتی ۴۵۰متری دارد و اگر ب فرض محال میداشت هم عقلانی تر ان بود که برج در میدان شوش باشد تا امواج را برای اهالی پایین دست تقویت کند،اره؟این دسته وافور فرو رفته در پاچه ی شهر اساسن لازم نبوده است، و پانصد میلیون دلار پول من و شما به فاک عظمت رفته است ولاغیر،ضمن اینکه اون سازه فلزی که تاج برج هست را بعداز اینکه شرکت طرف قرار داد دستمان را در حنا کرد و رفت پسری جوان از فارغ التحصیلان معماری خودمان اجرا کرده وحتا جرثقیلی که در اجرایش لازم بود را خودش برای انجام ان اجرای خاص ساخته بود ،متاسفانه اسمش را فراموش کرده ام اما اگر لازم باشد پیدایش میکنم،پس نتیجه اینست که این میل مصطفا بیشتر یک دهن کجی است به شهر تا نماد. بهتر است که شخصیتی کاریزماتیک به این چپق سروته ندهیم

 72. با سلام خدمت دوستان عزیزم،
  همیشه فرم یک بنا و ظاهر زیبایش باعث جلب توجه و جذب عموم مردم به سمت یک بنا میشه،بنظر من بدنه ی برج میلاد رو میتونستن خیلی زیباتر از این چیزی که امروز میبینیم طراحی کنن،ظاهری سیمانی گویای هیچ حرف و‌مفهومی نیست،ظاهر یک اثر همیشه یه بیان داره،مثلا برج ازادی متشکل از یک سبک معماری قبل از اسلام و بعد از اسلام میباشد،ولی برج میلاد علی الخصوص بدنه ی اصلی آن تا زیر قسمت فوقانی برج هیچ حرفی نداره واسه گفتن،،،اگه قراره برج میلاد ممادی از هویت امروز و گذشته ی ما باشه،نه ایران کشور مدرنی است که بگیم طراحی انجام شده متناسب با امروز ایران است و نه طراحی از گذشته در این برج نمایان شده،،،

 73. به نظر بنده برج میلاد باید تخریب و یک برج مدرن و زیباتر و بلندتر از برجهای کنونی دنیا
  به همراه فرهنگ ایرانی ساخته شود

 74. سلام خسته نباشید
  لطفا مستندی از ساختن برج cn تورنتو میشه برام بفرستین ممنون

 75. آیا قصه ساخته شده ژاپنی ها درست است اسم آن مهندس مخاطب ژاپنی ها چی هست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *