تبدیل برج ویلیس شیکاگو به مزرعه عمودی انرژی خورشیدی

برج ویلیس شیکاگو - بلندترین آسمانخراش آمریکای شمالی - مزرعه عمودی پنلهای خورشیدی

قرار است به زودی برج معروف شیکاگوبرج Willis (Willis Tower) که در گذشته با نام Sears Tower مشهور بود – به یک مزرعه عمودی پنلهای خورشیدی تبدیل شود. این طرح با نصب شیشه هایی که پنل خورشیدی نیز هستند اجرا میشود. در مرحله اول قرار است این طرح تنها در نمای جنوبی طبقه 56ام اجرا شود و در صورت موفقیت آمیز بودن در دیگر طبقات نیز اجرا شود. پنلهای مورد استفاده توسط شرکت Pythagoras Solar تولید شده اند و از تکنولوژی جدیدی برخوردار هستند که باعث کاهش نور طبیعی روز برای طبقات برج نشده و همچنین برای منظره مشکلی ایجاد نکند اما گرمای جذب شده توسط تابش را کاهش داده و بجایش انرژی الکتریکی تولید کند. که البته خود اینکار باعث کاهش هزینه های کنونی برای خنک کردن برج نیز میشود.

در واقع این پنلها با یک منشور, پرتوهای نور مزاحم را به انرژی الکتریکی تبدیل میکنند و پرتوهای نور مفید را بدون تغییر عبور میدهند.

نحوه عبور پرتو های مفید و تبدیل پرتوهای مزاحم به الکتریسیته در پانلهای خورشیدی

طبق پیشبینی های انجام شده توسط این پروژه میتوان به اندازه یک مزرعه 10 هکتاری پانلهای خورشیدی معمولی برق تولید کرد. که باعث میشود بلندترین برج آمریکای شمالی به یک مزرعه عمودی بسیار عظیم تولید برق تبدیل شود.

این تکنولوژی میتواند نقطه عطفی برای تامین انرژی شهرهای بزرگ و مدرن جهان باشد که دارای برجها و آسمانخراشهای زیادی با نماهای شیشه ای هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *