معروف ترین دیوارهای جداکننده جهان – قسمت دوم

در قسمت اول معروف ترین دیوارهای جداکننده جهان, اقدام به معرفی دیوار عظیم هند, دیوار کرواسی, دیوار هادریان و دیوار جداکننده صهیونیستها در فلسطین اشغالی نمودیم (مطالعه از اینجا). در این قسمت به معرفی دیوارهای معروفتری از جمله دیوار چین, دیوار برلین, دیوار قسطنطنیه و دیوار Conwy میپردازیم.

5-      دیوار چین:

دیوار عظیم چین

ساخت دیوار چین در قرن 7ام میلادی آغاز شد. در آن زمان یک سری سازه ها و استحکامات دفاعی بسیار عظیم در مرز شمالی چین ساخته شد. این استحکامات با هدف محافظت در برابر حملات شمالی صورت گرفت. اکثر این استحکامات را دیوارهایی تشکیل دادند که با گذشت زمان و اتصال آنها به یکدیگر دیوار عظیم چین شکل گرفت. گفتنی است روند ساخت دیوار چین چندین قرن به طول انجامید و امروزه طول نهایی آن 21,196 کیلومتر اعلام شده است. امروزه قسمتهایی از دیوار چین که در کنار شهرهای بزرگ هستند به خوبی مراقبت میشوند اما قسمتهایی که در مناطق دور از دسترس قرار دارند به دلیل شرایط آب و هوایی در حال فرسایش و تخریب هستند.

6-      دیوار برلین:

دیوار برلین - پرده آهنین

دیوار برلین مانع فیزیکی بین برلین غربی و آلمان شرقی بود, علاوه بر آن این دیوار یک مرز نمادین بین دموکراسی و کمونیست در زمان جنگ سرد نیز محسوب میشد. طوری که این دیوار را پرده آهنین نامیدند. ساخت این دیوار در سال 1961 آغاز شد و برای 28 سال از ورود آلمانهای شرقی به غرب جلوگیری کرد. تخریب این دیوار در سال 1989 در سرتاسر جهان جشن گرفته شد و اتحاد آلمان را در پی داشت. قسمتهایی از دیوار برلین به منظور بازدید افراد در موزه نگهداری میشود.

7-      دیوارهای قسطنطنیه:

دیوار قسطنطنیه

دیوارهای قسطنطنیه در واقع سری دیوارهای سنگی هستند که به منظور دفاع شهر قسطنطنیه (استانبول ترکیه امروزی) ساخته شدند (در زمانی که این شهر به عنوان پایتخت امپراطوری روم شرقی انتخاب شد). این دیوارها که به دستور کنستانتین بزرگ (یکم) در دورتادور شهر ساخته شدند, با پیشرفت سلاحهای باروتی, آسیب پذیر گشته و در سال 1453 میلادی پس از یک محاصره طولانی مدت تخریب شد. با این وجود هنوز هم قسمتهایی از این دیوار در ترکیه باقی مانده است و توریستها میتوانند از آن دیدن کنند.

8-      دیوار شهر Conwy:

دیوار Conwy - معروفترین دیوارهای جداکننده جهان

دیوار شهر Conwy یک دیوار دفاعی است که در قرون وسطی دورتادور ویلز شمالی ساخته شد. ساخت این دیوار بین سالهای 1283 تا 1287 میلادی صورت گرفت. طول این دیوارها در مجموع 1.3 کیلومتر است که با ساخت 21 برج دفاعی در امتداد آن به یک سیستم دفاعی قوی تبدیل شد. به منظور ساخت این دیوار کارگرهای بسیار زیادی از انگلیس آورده شد و هزینه نهایی آن 15,000 پوند بود که در آن زمان رقم بسیار بالایی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *