بایگانی دسته: لیست ترین ها

کاخ پارلمان رومانیا – یادگاری عظیم از کمونیسم رومانیا

کاخ پارلمانی رومانیا

کاخ پارلمانی در بخارست پایتخت رومانیا با 340 هزار متر مربع مساحت و 1,100 اتاق دومین بزرگترین ساختمان دنیا پس از پنتاگون آمریکا است. این کاخ همچنین گرانترین و سنگین ترین ساختمان اداری جهان است. طبق محاسبات صورت گرفته در سال 2006 تخمین زده میشود هزینه ساخت این کاخ بیش از 4 میلیارد دلار آمریکا میباشد.

ادامه خواندن کاخ پارلمان رومانیا – یادگاری عظیم از کمونیسم رومانیا

عمیق ترین چاه های حفاری شده در دنیا

کره زمین - لایه های زیرین

بلندپروازی بشر از ابتدای تاریخ قابل شناسایی است. ساخت بزرگترین, بهترین و در کل “ترینها” باعث انگیزه بشر برای پیشرفت بوده اند. در سیویلتکت ما اقدام به معرفی برخی از این سازه های شگفت انگیز, جاه طلبی ها و بلندهمتی ها کردیم: از برج بابل تا برج خلیفه, از برج Kingdom تا برج خزر آذربایجان.

این بار به چنین بلند پروازی هایی در زمینه حفاری به منظور تحقیقات زمین شناسی و یا بهره برداری از سوختهای فسیلی مینماییم.

ادامه خواندن عمیق ترین چاه های حفاری شده در دنیا

تنهاترین جاده!

تنهاترین جاده

جاده 50 آمریکا (US Route 50) با طولی تقریبی 5200 کیلومتر, از شرق تا غرب آمریکا کشیده شده است. قسمتی از این جاده در ایالت نوادا تنها ترین جاده توسط مجله Life در سال 1986 نامیده شد که درآن رفت و آمد نه تنها بسیار بسیار به ندرت صورت میگیرد بلکه نشانه های کمی از وجود تمدن در نزدیکی این جاده است و باعث شده این جاده “دور از بشریت” تلقی شود. هرچند این لغب در آن زمان به منظور عدم وجود هیچگونه جاذبه توریستی در آن برایش گذاشته شد (و مسلما با داشتن جنبه منفی) اما مسئولین این ایالت تصمیم گرفتند از این لغب به عنوان یک شعار تبلیغاتی استفاده کنند تا بتوانند خود این جاده را به نوعی جاذبه گردشگری تبدیل کنند. یکی از اقدامات صورت گرفته بدین منظور این بود که مسئولین این ایالت اعلام کردند هرکس بخواهد از این جاده عبور کند, میتواند یک “کیت بقای تنهاترین جاده” را بصورت مجانی از رستورانها یا پمپ بنزین های محدود واقع در این مسیر دریافت کند که در آن یک نقشه کامل از جاده, یک راهنمای بقا در این جاده و یک برگه که در آن نام 5 شهر کوچکی که در امتداد این جاده هستند وجود دارد. مسافران میتوانند این برگه حاوی نام شهرها را در هر کدام از آنها مهر و امضا کنند و سپس با ارسال آن به مسئولین,به آنها یک مدرک بقا در تنهاترین جاده که توسط استاندار امضا شده است ارائه میشود.

این ابتکار به درستی استفاده مثبت از یک دیدگاه منفی بوده است!

ادامه خواندن تنهاترین جاده!

عمیق ترین غار کره زمین

Krubera-Cave-Voronya-Cave - عمیق ترین غار کره زمین

خود را درون غاری تصور کنید که دارای پیچ و خمهای بسیار زیادی بوده و هر چقدر از آن به پایین میروید, به انتهای آن نمیرسید. در دهانه آن کلاغهای فراوانی زندگی میکنند طوری که غار کلاغها (در زبان روسی: Voronya) نامیده شده است. و پس از عبور از قسمتهای پهن و باریک آن دیگر هیچ نوری طبیعی نیست و اگر باطری چراغ قوه ی شما تمام شود به احتمال زیاد هیچوقت راه برگشت خود را پیدا نخواهید کرد! احتمالا فکر میکنید این شروع یک فیلم ترسناک یا یک کابوس شبانه است! اما این غار واقعا وجود دارد.

ادامه خواندن عمیق ترین غار کره زمین

شهرک تبهکاران هنگ کنگ!

Kowloon-Walled-City - پرتراکم ترین شهرک جهان

شهرک دیواری کولون (Kowloon Walled City) در هنگ کنگ حدودا 20 سال پیش تخریب شد. این شهرک که در گذشته یک قلعه نظامی چینی بوده است سالهای بعد از جنگ جهانی دوم خانه افراد بسیار زیادی بوده است. شاید بپرسید افراد زیاد یعنی چقدر؟ طبق آماری که توسط دولت چین در سال 1987 ارائه شد, این شهرک دیواری بیش از 30,000 نفر را در خود جای داده بود. ممکن است فکر کنید 30,000 نفر ساکن در یک شهرک رقم عجیبی نباشد اما مساحت کولون کمتر از 0.03 کیلومتر مربع بوده است! این بدین معناست که تراکم جمعیت این شهرک دیواری چیزی بیش از 1 میلیون نفر در هر کیلومتر مربع است (رقم دقیقتر: 1155000 نفر به ازای هر کیلومتر مربع). برای اینکه تراکم بالای این شهرک راحتتر قابل درک باشد گفتنی است امروزه پر تراکم ترین شهر جهان مانیل در فیلیپین است که تراکم جمعیتی برابر با 45,858 نفر به ازای هر کیلومتر مربع دارد.

ادامه خواندن شهرک تبهکاران هنگ کنگ!

کوچکترین پل بین المللی جهان بین آمریکا و کانادا ؟

رد شایعه کوچکترین پل دنیا بین آمریکا و کانادا

مدتی است شایعه ای مبنی بر قرار گرفتن کوچکترین پل بین المللی دنیا بین دو کشور آمریکا و کانادا در گوشه کنار برخی سایتها مشاهده میشود. این شایعه بدین شرح است:
کوچکترین پل بین المللی دنیا که بین آمریکا و کانادا قرار دارد, طولش تنها 32 فوت (9.75 متر) میباشد. این پل بین دو جزیره در منطقه ای با نام 1000 جزیره بر روی رودخانه Saint Lawrence قرار دارد.
ادامه خواندن کوچکترین پل بین المللی جهان بین آمریکا و کانادا ؟

دور افتاده ترین شهر جهان کجاست؟

جزیره ادینبرگ (Edinburgh of the seven seas)

ادینبرگ هفت دریا (Edinburgh of the Seven Seas) دور افتاده ترین زیستگاه دائمی در دنیا است. این شهرک که در مجموعه جزایر Tristan da Cunha و در جزیره Saint Helena (سنت هلن) در جنوب اقیانوس اطلس قرار دارد متعلق به بریتانیا است. فاصله آن تا نزدیکترین زیستگاه (شهر/روستا) حدودا 2173 کیلومتر است.

ادامه خواندن دور افتاده ترین شهر جهان کجاست؟

ترسناک ترین جاذبه های توریستی “قفس انسانی”!

تماشای خرس قطبی در نروژ

این تصویری است که یک فیلم برداری اسکاتلندی از خود در زمان روبرو شدن با یک خرس قطبی 450 کیلوگرمی گرفته است! به گفته وی, این خرس قطبی گرسنه به مدت 40 دقیقه به دنبال راهی برای ورود به جعبه امن بوده است. وی که فیلمهای متعددی از حیات وحش گرفته است گفته است این مورد یکی از ترسناکترین کارهایی بوده که انجام داده است. این جعبه امن در شمالی ترین نقطه نروژ واقع شده است.

  ادامه خواندن ترسناک ترین جاذبه های توریستی “قفس انسانی”!

جالبترین طرحهای چادر کمپینگ

چادر کمپینگ جالب

چادر مسافرتی به شکل چادر اتومبیل!

این چادر مسافرتی که به شکل چادر مخصوص اتومبیلهاست برای افرادی مناسب است که میخواهند در داخل شهر کمپ کنند. بدین شکل به راحتی میتوانید در جای پارک یک ماشین کمپ کنید بدون اینکه جلب توجه زیادی کنید! البته باید دید دقیقا چرا کسی بخواهد در وسط شهر کمپ کند!؟