خوراک را همیشه همراه داشته باشید


تبلیغات

 

(امکاناتی از قبیل چت, ثبت و نمایش رزومه, تغییر حالت و ...)


 

موضوعات

آمار و اطلاعات

 • مطالب جدید را در ایمیل دریافت کنید!

  Email:
 • 

  آخرین ارسالهای انجمن
  
  لینک باکس مهندسی
  لینک باکس مهندسی دریافت کد لینک باکس برای نمایش در وبلاگ / وبسایت شما

  The-Giant-Stone-Heads-of-Easter-Island - مجسمه سرهای سنگی جزیره ایستر

  جزیره ایستر (Easter Island) یکی از جدا افتاده ترین جزایر روی کره زمین است. این جزیره متعلق به کشور شیلی است اما در نقطه ای نسبتا دور افتاده از اقیانوس آرام قرار دارد. این جزیره که به عنوان یک منطقه مقدس شناخته شده است, بیشتر معروفیت خود را بخاطر مجسمه های عظیم سنگیش به دست آورده است. این مجسمه های بسیار بزرگ قرنها پیش ساخته شده اند و ۸۸۷ نمونه از آن در جزیره موجود است.

  موآی - Moai

  بزرگترین موآی (Moai – نامی است که به این مجسمه های سنگی داده شده است)  ارتفاعی تقریبا برابر با ۱۰ متر داشته و وزن آن ۸۲ تن است اما سنگینترین موآی که ارتفاعی کمتر دارد, وزنش ۸۶ تن است. یکی دیگر از این مجسمه های سنگی که بصورت ناتمام رها شده است, در صورت اتمام ارتفاعی برابر با ۲۱ متر و وزن تقریبی ۲۷۰ تن میداشته است. اما چیزی که محققان را به حیرت در آورده, نحوه ساخت و جابجایی آنها با وسایل پیش پا افتاده تاریخی است. طوری که هنوز نظریه قطعی برای وجود آنها در جزیره ایستر ارائه نشده است. اما چیزی که برای همه واضح است این است که ساخت و جابجایی آنها در جزیره, کاری بسیار دشوار بوده است که دلیل انجام آن هنوز معلوم نیست. چرا ساکنین محلی این جزیره اقدام به ساخت این مجسمه ها کردند؟

  معمای مجسمه های سنگی جزیره ایستر

  یکی از نظریه ها این است که قبل از ورود اروپاییان به جزیره, این جزیره پوشیده شده از درختان فراوان بوده و ساکنین محلی با قطع کردن این درختان و قرار دادن آنها در زیر مجسمه ها, آنها را جابجا کرده اند. زیرا پس از ورود اروپاییان درختان بسیار کمی در جزیره مشاهده شد. اما نظریه جدیدتری وجود دارد که طبق آن مجسمه ها به کمک طنابهایی در حالت ایستاده (بصورتی که گویا در حال قدم زدن است) جابجا شده است. برای اثبات این نظریه نمونه ای مشابه از این مجسمه ها ساخته و محققان نظریه خود را روی آن به نمایش گذاشتند. اما حتی در حال حاضر, هیچ نظریه ای وجود ندارد که همه محققان بر روی آن اتفاق نظر داشته باشند.

  نقاشی از نظریه جابجایی مجسمه های سنگی

  اجرای نظریه جابجایی موآی به کمک طناب

  با وجود اینکه موآی ها دارای بدن نیز هستند, در اکثر مواقع آنها را “سرهای جزیره ایستر” مینامند. تمامی این مجسمه ها بجز ۵۳ عدد از آنها, از سنگهای آتشفشانی ساخته شده اند. ۱۳ عدد از آنها از بازالت, ۲۲ عدد از زبره سنگ و ۱۷ عدد از آنها از نوعی تفاله معدنی قرمز رنگ ساخته شده اند.

  Moai in Easter island

  مجسمه های سنگی Easter island

  ارسال شده در تاریخ ۹ تیر, ۱۳۹۲ - توسط :

  شاید برایتان جالب باشد ...
  نظرات

  یک دیدگاه برای مطلب “معمای جزیره ایستر”

  1. ملیحه گفت:

   kheili khoshhalam ke ozve sit shoma hastam

  تبلیغات


  مهندس گرامی - با وارد کردن ایمیل خود در زیر میتوانید مطالب جدید سیویلتکت را در ایمیل خود دریافت کنید. با تشکر

  Email:

  تبلیغات متنی

  Visit Iran! Learn about the beauties of the cradle of civilization
  تبليغات متني
  تبليغ متني سايت و وبلاگ شما در اين مكان

  مطالب خواندنی عمران و معماری

  سفرنامه سیویلتکت


  .

  .