بایگانی دسته: نمایشگاه ها و موزه ها

موزه هنری – علمی به شکل دو “دست” در سنگاپور

طرح معماری موزه هنری علمی - سنگاپور
طرح معماری موزه هنری علمی - سنگاپور

Marina Bay Sands, گران ترین کازینو واقع در سنگاپور, به زودی برای اولین بار در جهان موزه علم-هنر را افتتاح می کند. کانسپت ” دست استقبال کننده سنگاپور” ده انگشت موزه را به نمایش می گذارد که توسط پایه گرد منحصر به فردی در وسط طرح به هم متصل می شوند. هر انگشت گالری متفاوتی را نشان می دهد.

ادامه خواندن موزه هنری – علمی به شکل دو “دست” در سنگاپور

نمایشگاه La Fabrique Sonore – کارخانه صدا

نمایشگاه La Fabrique Sonore
نمایشگاه La Fabrique Sonore

 

در شهر ریمز فرانسه, شرکت  Vranken Pommery  نمایشگاه La fabrique sonore (کارخانه صدا) را به سرپرستی Charls Carcopino و Clair Staebler و طراحی شده توسط Hyoung-Gul Kook , علی مومنی و Robin Meier با ساختاری با شکوه به نمایش گذاشته است که تلفیقی از شیوه های باستانی تا زدن کاغذ و پروسه های مدرن طراحی و خلق کامپیوتری است.

ادامه خواندن نمایشگاه La Fabrique Sonore – کارخانه صدا

پروژه تجربه موسیقی فرانک گهری – شاهکار یا فاجعه؟

پروژه: پروژه تجربه موسیقی - Experience Music Project (EMP) - موزه تاریخی موسیقی

مکان:سیاتل – واشنگتن – ایالات متحده آمریکا

تاریخ: 2000

معمار: Frank Gehry

کاربری: موزه تاریخ موسیقی

مساحت قابل استفاده این سازه 13000 متر مربع و مساحت زمین زیر بنای آن 3300 متر مربع است.

مجله Forbes این ساختمان را یکی از 10 زشترین ساختمانهای جهان معرفی کرده است.

فرانک گهری معمار این طرح پس از طراحی این ساختمان مورد انتقاد بیشتر سرشناسان معماری و حتی مردم عادی قرار گرفت. خیلی ها این طرح فرانک گهری را ایده وی از یک ورق مچاله شدن دانستند!

در واقع در این طرح نشان داده شده است که همیشه غیر معمول بودن خوب نیست!

ادامه خواندن پروژه تجربه موسیقی فرانک گهری – شاهکار یا فاجعه؟

پنج موزه معروف جهان

موزه بریتانیا در لندن – انگلیس (British Museum-london) یک موزه تاریخ بشر و فرهنگ است. ساختمان این موزه که به طرح ساختمانهای یونانیان است با 44 ستون  14 متری استوار شده است.

موزه بریتانیا لندن انگلستان - British Museum london

ادامه خواندن پنج موزه معروف جهان

نمایشگاه عمودی Sperone Westwater

گالری های هنری بصورت سنتی فضای بزرگ افقی را به خود اختصاص میدهند اما گالری جدید “اسپرونی وستواتر”  در یک فضای بسیار فشرده و کوچک در قسمت پایینی شرق نیویورک – در محله منهتن بنا شده است. این گالری باعث شد تا طراحان آن به یک فهم تازه ای در ساخت گالری های هنری برسند: عمودی بجای افقی!

نمایشگاه عمودی Sperone Westwater

گالری Sperone Westwater  که بیشتر بر روی آثار هنری معاصر تمرکز میکند در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۰ رو نمایی شد.

این گالری به اندازه ای بزرگ است که  شامل یک نمایشگاه کامل – اتاق های نمایش خصوصی – دفاتر مربوطه و چندین انبار میباشد. و همه این فضاها در زمینی که تنها ۲۵ فوت عرض و ۱۰۰ فوت عمق دارد. این گالری بسیار مدرن و نوین توسط شرکت مهندسی فاستر و شرکا به طوری طراحی شده است که تمامی نیازهای صاحب آن را برطرف کند. ارتفاع این بنا ۱۳۱ فوت است.

این ساختمان ۸ طبقه دارای یک زیرزمین است که برای سیستمهای مکانیکال – الکتریکال ساختمان در نظر گرفته شده است.

طبقه همکف و طبقه دوم و طبقه سوم مخصوص نمایشگاه در نظر گرفته شده است. طبقات چهارم و پنجم مخصوص اتاقهای نمایش خصوصی و در طبقات ششم و هفتم دفاتر مربوطه. همچنین در طبقه هشتم یک کتابخانه درنظر گرفته شده است.

به گفته مسئول دفتر نیویورک شرکت فاستر و شرکا به دلیل کوچک بودن سایت ساختمان ما در طول ساخت آن با مشکلات زیادی همراه بودیم و باید طوری این گالری را میساختیم که علارغم محدود بودن فضا هیچ مشکلی برای استفاده از آن بوجود نیاید.

نمایی از نمایشگاه عمودی و گالری متحرک آن

یک روشی که تیم طراح توانست با آن بر محدودیت فضا غلبه کند این بود که بصورت تئوری یک سیستمی را برای معماری داخلی آن طراحی کنند که بازدیدکنندگان بتوانند به راحتی از یک طبقه به طبقه دیگر مراجعه کنند: یک گالری متحرک. این همان نشانه متمایز “اسپرونی وستر گالری”   است. گالری متحرک یک نمایشگاه با ابعاد ۱۲ فوت عرض – ۲۰ فوت طول و ۱۳ فوت ارتفاع است که بر روی دو پیستون هیدرولیکی حرکت میکند.طبق گفته یکی از مهندسان سازه این اثر: این اتاق متحرک میتواند یا بصورت آرام بین طبقات دوم و پنجم حرکت کند و یا در طبقه ای ساکن بماند تا بر فضای نمایشگاه آن طبقه اضافه کند. همچنین میتواند برای جابجایی آثار هنری استفاده شود که به دلیل بزرگی بیش از اندازه نمیتوان آنها را با آسانسور ثانوی گالری جابجا کرد.

این اتاق متحرک بر روی محور ۸۵ فوتی در جلوی ساختمان قرار گرفته است. نمای خارجی آن که به رنگ قرمز براق است بصورت کاملا واضح از بیرون ساختمان قابل مشاهده است. (از داخل نمای شیشه بیرونی ساختمان)

طبق گفته تیم طراح با استفاده از بتن مسلح در این ساختمان آنها توانستند در حدود یک و نیم اینچ از هر محور بدست آورند و با ماکسیمم سازی فضا به فضای نهایی ۲۰۰۰۰ فوت مربع دست یابند.

این ساختمان بر روی یک فونداسیون شمع کوبی شده (با  ۲۶ پی شمع کوبی شده) ساخته شده است که هر کدام از این پایه ها قادرند ۱۲۰ تن را تحمل کنند. این نوع پی به این دلیل انتخاب شده که علاوه بر ساده بودن آن برای اجرا از مقاوت بسیار خوبی نیز برخوردار است.

یک نگرانی ایجاد شده در رابطه با این ساختمان این بوده است که ساختمان های مجاور تنها در چند اینچی این ساختمان واقع شده اند اما به گفته تیم طراح با استفاده از این سیستم فونداسیون خاک به قدری فشرده و مطمئن شده است که هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.

نورمن فاستر – بنیان گذار شرکت فاستر و شرکا – پس از پایان این پروژه اعلام کرد: امیدوارم با در نظر گرفتن این گالری از این پس طرز نگاه جدید به گالری های هنر و نحوه نمایش آنها بوجود آید.