بایگانی دسته: معرفی معماری های نا متعارف

جنگل شهری: آپارتمانی با 150 درخت!

 

جنگل شهری تورین ایتالیا

آپارتمانی در شهر Turin ایتالیا در حال ساخت است که در آن 150 درخت جای داده شده است. این آپارتمان به دلیل ابتکار جالبی که در طراحی آن بکار برده شده است یک شبه به یک پروژه معروف در سطح جهانی تبدیل گشته و به عنوان “آپارتمان سبز” یا “جنگل شهری” معروف گشته است.

ادامه خواندن جنگل شهری: آپارتمانی با 150 درخت!

شهر متحرک – زندگی کوچ نشینی مدرن؟

شهر متحرک - The Walking City

امروزه به دلیل آسودگی جابجایی و سفر, بسیاری از شهرها را سقوط جمعیت تهدید میکند. این سقوط جمعیت به دلیل به اتمام رسیدن منابعی است که روزی جمعیت را به اسکان در این شهرها ترغیب میکرند. و یا میتواند به دلیل به کمبود یا به اتمام رسیدن شغل در آن شهر باشد (که خود نیز به دلیل کمبود منابع است). با این وجود میتوان چنین برداشت کرد که برخی از شهرها دارای تاریخ انقضا هستند, در یک دوره ای جمعیت فراوانی را به سوی خود میکشانند و در دوره ای دیگر به دلیل به اتمام رسیدن منابعشان, جمعیت از آنها پراکنده میشوند. به عنوان مثال میتوان به شهر دیترویت در آمریکا اشاره کرد که ناگهان دچار کاهش جمعیت بسیار قابل توجهی شد.

ادامه خواندن شهر متحرک – زندگی کوچ نشینی مدرن؟

الهام از ریاضیات در معماری – نمونه 2 (کلیسای چهاروجهی)

کلیسای دانشکده افسری آکادمی نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا - الهام از ریاضی در معماری

استفاده از اشکال هندسی در ایجاد فرمها و شکلهای مختلف به منظور خلق آثار معماری بسیار رایج است. در واقع تاثیر مهم هندسه در معماری برای هیچکس پنهان نیست. کلیسای چهاروجهی دانشکده افسری آکادمی نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا نمونه بسیار مناسبی از این موضوع است.

معمار معروف, والتر نتسچ, با اعمال ایده چهاروجهی بر طرح خود, خالق یکی از جالبترین طرحهای معماری در اوایل دهه 1960 شد. این اثر را میتوان یک نمونه کلاسیک از معماری مدرن دانست. برای اطلاعات بیشتر راجع به این کلیسا اینجا کلیک نمایید.

چهاروجهی به چندوجهی محدبی گفته میشود که دارای 4 وجه مثلثی است. در واقع میتوان چهاروجهی را یک نوع هرم دانست.

چهاروجهی در هندسه - هندسه در معماری

10 خانه ساخته شده از وسایل نقلیه

برخی افراد در ساخت محل زندگی خود بسیار خلاقانه عمل میکنند. گاهی اوقات ممکن است خانه اینگونه افراد تنها از یک وسیله نقلیه قدیمی ساخته شده باشد اما با خلاقیت, این وسیله نقلیه را به یک خانه کامل تبدیل میکنند. در این مطلب به معرفی 10 مورد از خلاقانه ترین خانه های ساخته شده از وسایل نقلیه میپردازیم:

خانه اتوبوسی - تبدیل اتوبوس مدرسه به خانه

1-      اتوبوس مدرسه مخصوص یک دانشجوی خلاق:

این اتوبوس برای انتقال دانش آموزان به مدرسه استفاده میشد. اما با فرسوده شدن آن یک دانشجو که نیازمند محلی برای زندگی در نزدیکی دانشگاه میگشت, این اتوبوس را خریده و اقدام به تزئین داخل آن کرده است. طوری که اکنون این اتوبوس به یک خانه کامل با آشپزخانه و سرویس بهداشتی قابل استفاده تبدیل شده است. با استفاده از چوبکاری داخلی برای این اتوبوس, به یک کلبه چوبی جنگلی شبیه شده است.

اولین نمونه خانه ماشینی

2-      اتومبیل خانه ای 1925:

این اتومبیل که به عنوان یکی از اولین خانه های اتومبیلی معرفی شده است مدل 1925 بوده و توسط کارخانه GM طراحی شده است.

خانه قطاری - تبدیل قطار به آپارتمان شیک

3-      خانه ی قطاری:

با وجود اینکه این قطار از بیرون بسیار ساده و حتی فرسوده به نظر میرسد اما داخل آن شبیه یک آپارتمان کاملا مدرن و شیک است.

خانه اتوبوسی که روغن گیاهی میسوزاند

4-      خانه اتوبوسی که با روغن گیاهی راه میرود!

این خانه اتوبوسی که دارای یک بالکن بزرگ در بالای آن است, توسط یک شهروند واشنگتنی به نام “دیو ویور” ساخته شده است. او این خانه را از ترکیب یک اتوبوس مدرسه و یک ون فولکس واگن بر روی آن ساخته است. همچنین او این اتوبوس را تبدیل کرده است تا با روغن گیاهی راه برود تا کربن کمتری تولید کند.

خانه هواپیمایی - خانه ای ساخته شده از هواپیمای جتی

5-      زندگی در یک هواپیمای جتی:

زمانی که “جوهان اوسری” که یک متخصص طراحی مو در می سی سی پی است, خانه خود را به دلیل یک طوفان بارانی در سال 1994 از دست داد, تصمیم گرفت برای بازسازی خانه خود یک راه جدید پیدا کند. وی یک هواپیمای Continental 727 که عمر خود را کرده بود به قیمت 2000 دلار خریداری کرد و آنرا به محل سابق خانه خود انتقال داد. سپس با طراحی داخل آن برای خود خانه ای در داخل این هواپیما ساخت.

خانه ای ساخته شده در کامیون زباله ها

6-      خانه ای در داخل کامیون مخصوص زباله ها:

شما با مشاهده عکس بالا به هیچ وجه فکر نخواهید کرد این خانه داخل یک کامیون زباله ساخته شده است اما در واقع این چنین است! سازنده آن علاوه بر در نظر گرفتن وضعیت مالی خود, به دنبال یک خانه نقلی مدرن بود که با این طراحی به هدف خود رسید.

خانه ای در داخل آمبولانس

7-      خانه ای در داخل آمبولانس:

این مرد جوان خانه خود را با تبدیل یک آمبولانس ساخته است. آیا شما میتوانید در داخل آمبولانس قدیمی که به احتمال زیاد افراد زیادی در داخل آن جان خود را از دست داده اند زندگی کنید؟!

خانه اتوبوسی دو خوابه

8-      یک خانه اتوبوسی دیگر:

این اتوبوس با گنجایش 72 نفر در سال 1994 به یک خانه خانوادگی مخصوص یک خانواده 3 نفره تبدیل شد. متاسفانه عکسی از داخل این خانه اتوبوسی نتوانستم پیدا کنم اما با دیدن دو کلبه کوچکی که در بالای این اتوبوس قرار دارد میتوان هدس زد 2 خوابه است!

خانه های ساخته شده از ون

9-      بزرگترین طرفدار خانه های ون:

فردی با نام Steve که به اسم مستعار The van Guy (مرد ونی) شناخته شده است یک وبسایت کامل به تبدیل ون و اتوبوس به خانه اختصاص داده است که شما نیز میتوانید با مراجعه به آدرس زیر از این وبسایت دیدن فرمایید:

http://cheaprvliving.com/Steves_Van_Conversion.html

هتل تاکسی المپیک تابستانه 2012 لندن

10-   هتل تاکسی:

در زمان برگزاری المپیک تابستانه 2012 لندن, فردی با نام دیوید ویکز, تاکسی خود را به یک هتل سیار تبدیل کرده بود که توریستها میتوانستند در این هتل سیار اقامت کنند و به مقصد خود نیز برسند!

سینمای شناور بر روی آب

سینمای شناور بر روی آب

این منظره بسیار زیبا در سواحل صخره ای Yao Noi تایلند است. این سینمای شناور برای مراسمی که توسط فستیوال فیلم ” فیلم بر روی صخره های Yao Noi ” برگزار شده است آماده گشته. محل نشستن این سینما توسط معمار آلمانی الاصل ساکن پکن, Ole Scheeren , تنها با مواد بازیافتی طراحی شده است. مهمانان توسط قایق به محل سینما برده میشوند. البته گفتنی است این سینما بر روی آبهای آرام قرار دارد و حتی اگر شما به راحتی دچار دریازدگی میشوید مشکلی وجود نخواهد داشت!

ادامه خواندن سینمای شناور بر روی آب

خانه ی فلینتستونها در مالیبو – معماری نامنظم

خانه ای با استایل سنگی

حتما شما هم با کارتون Flintstones آشنا هستید. همان کارتونی که در آن عصر حجر است و یَبَدَبَدو تیکه کلامشان است! خانه ی 3,500,000 دلاری که در تصاویر میبینید درست ما را به یاد این کارتون می اندازد!

این خانه که متعلق به بازیگر و تهیه کننده معروف – دک کلارک – است به تازگی برای فروش گذاشته شده است. این خانه نمای پانوراما از اقیانوس را دارد.

ادامه خواندن خانه ی فلینتستونها در مالیبو – معماری نامنظم

زیباترین خانه ها و کلبه های چوبی

ویژگیهای سازه های چوبی - برتری های سازه های چوبی

قبل از هرچیز باید پرسید چرا سازه های چوبی؟

1-      چوب یک مصالح ساختمانی ذاتا سبز است – بصورت طبیعی رشد کرده و قابل بازیافت است. همچنین مصرف چوب از لحاظ ایجاد آلودگی محیطی و صرفه جویی در انرژی از دیگر مصالح موجود بهتر است.

2-      سازه های چوبی عملکرد بسیار مناسبی در برابر زلزله و بادهای پرسرعت دارند – به دلیل اینکه قابهای چوبی وزن بسیار سبکتری نسبت به دیگر مصالح ساختمانی دارند و همچنین چون نسبت مقاومت به وزن آنها بهینه تر است در برابر نیروهای جانبی و نیروی آپلیفت عملکرد بهتری دارند.

3-      قوانین و آیین نامه های متعددی برای سازه های چوبی موجود است  – قوانین بین المللی ساختمانها گزینه های بسیار زیادی را برای ساخت مدرسه ها,  دفاتر اداری و خانه های مسکونی چوبی برای انتخاب آماده کرده است.

ادامه خواندن زیباترین خانه ها و کلبه های چوبی

طرح عجیبترین برج دنیا – برج ” چشم در آسمان “

برج " چشم در آسمان " – Eye in the sky tower

این پروپوزال برج 600 متری برای شهر اوکلند – کالیفرنیا, ارائه شده است. شکل و ظاهر کاملا نامتعارف آن بسیاری از افراد را طرفدار و بسیاری دیگر را منتقد این طرح کرده است. در این برج 5 تراز برای بازدید در نظر گرفته شده است که توریستها و بازدیدکنندگان میتوانند از خط افق شهر دیدن کنند. در صورت اجرایی شدن این طرح پیشنهادی, برج چشم در آسمان بلندترین برج مایل (خم شده) دنیا خواهد بود.

ادامه خواندن طرح عجیبترین برج دنیا – برج ” چشم در آسمان “

پاویلیون ساخته شده از قطعات غول پیکر لگو (Lego)

پاویلیون ساخته شده از قطعات غول پیکر لگو ( Lego )

شرکت هلندی LOOS.FM یک پاویلیون به شکل کلیسا, ساخته شده از قطعات غول پیکر لگو را طراحی و اجرا کرده است که ارتفاع آن به 20 متر میرسد. این پاویلیون دیدنی برای فستیوال Grenswerk در Enschede هلند در نظر گرفته شده بود.

قطعات لگویی استفاده شده برای ساخت این سازه منحصر به فرد در واقع از بلوکهای بتنی رنگ شده ساخته شده بودند که نام شرکت سازنده آنها Legioblocks است. این بلوکها را میتوان همانند قطعات لگوی واقعی از همدیگر جدا کرد و مجددا در جای دیگر استفاده نمود و درگیری آنها درست مشابه لگو است.

ادامه خواندن پاویلیون ساخته شده از قطعات غول پیکر لگو (Lego)

ساختمان اتو (فلت آیرون) منهتن نیویورک

کد آسمانخراش در سایت: 096

ساختمان فلت آیرون (Flat Iron) - ساختمان اتو

ساختمان فلت آیرون (Flat Iron) به معنای اتو, که قبلا با نام ساختمان فولر (Fuller building) معروف بوده در خیابان پنجم 175 در منهتن نیویورک واقع شده است. این آسمانخراش در زمان تکمیل (سال 1902) یکی از بلندترین ساختمانهای شهر و البته یکی از پیشگامان در طرحهای معماری ساختمانهای بلند در دنیا بود. شکل ظاهری این ساختمان به دلیل اینکه در نوک یک بلوک مثلثی واقع شده است به شکل مثلث است.

ادامه خواندن ساختمان اتو (فلت آیرون) منهتن نیویورک