10 مورد از جذابترین پلهای دنیا

 1-      پل بانپو (Banpo Bridge) در کره جنوبی: پل فواره

در 9 سپتامبر 2008 – پل بانپو در کره جنوبی شاهد تغییر بسیار بزرگی بود. نصب 10,000 فواره که در دو طرف پل قرار گرفتند. بلافاصله پس از این تغییر, پل بانپو به یکی از جاذبه های توریستی پرطرفدار تبدیل شد و نام پل فواره ای برای آن انتخاب شد. از فواره های این پل 190 تن آب در هر دقیقه پمپ میشود. این آب از رودخانه زیر پل تامین میشود.

پل بانپو (Banpo Bridge) در کره جنوبی - پل فواره

2-      پل میلائو (Millau Bridge) در فرانسه: مرتفعترین پل مخصوص وسایل نقلیه در جهان

گفته میشود عبور از روی پل میلائو به شما احساس پرواز را میدهد! این شاهکار مهندسی توسط فاستر طراحی شده است. ساخت این پل با ارتفاعی بیش از 1125 فوت از دره تارن در جنوب فرانسه, بیش از 3 سال زمان برد و در سال 2004 افتتاح شد. طول این پل 8071 فوت میباشد.

پل میلائو (Millau Bridge) در فرانسه: مرتفعترین پل مخصوص وسایل نقلیه در جهان

 

3-      پل موجهای هندرسون (Henderson waves Bridge) در سنگاپور: زیباترین پل پیاده رو جهان

ارتفاع این پل 36 متر بوده که آنرا بلندترین پل پیاده رو در سنگاپور میکند. طول آن 300 متر است برای اتصال پارکهای Mount Faber و Telok Blangah Hill ساخته شده است.

زیباترین پل پیاده رو جهان

4-      پل هانگزو (Hangzhou) در چین: طولانی ترین پل دنیا

ساخته شده بر روی خلیج هانگزو در چین, این پل طولانی ترین پل دنیا با بیش از 35,673 کیلومتر است. در این پل 6 لین برای عبور اتومبیلها در نظر گرفته شده است.  در زیر نقشه این پل را مشاهده میکنید:

نقشه پل هانگزو چین

برای ساخت این پل سالها تحقیق صورت گرفت تا سرانجام در سال 2003 به این پروژه چراغ سبز نشان داده شد. سرمایه گذاری انجام شده برای این پروژه 1.4 میلیارد دلار آمریکا بوده است. این پل در سال 2008 افتتاح شد.

پل هانگزو (Hangzhou) در چین: طولانی ترین پل دنیا

5-      پل چرخنده (Rolling Bridge) در انگلستان: پلی که بر روی خودش خم میشود!

بجای استفاده از سیستم سنتی بالابرنده پلها (برای عبور قایقها و کشتی های کوچک) این پل به روشی بسیار نوین و جذاب اجازه عبور قایقها را میدهد. این پل با خم شدن تا زمانی که دو انتهایش به هم برسند و تشکیل یک دایره بدهد, از سر راه برداشته میشود.

طول این پل 12 متر بوده و از 8 قسمت فولادی – چوبی تشکیل شده است.

پل چرخنده (Rolling Bridge) در انگلستان

6-      پل الیویرا (Oliveira Bridge) در برزیل: اولین پل کابلی X شکل با دو لین غیر همسطح

پل الیویرا بر روی رودخانه Pinheiros در سائوپولو – برزیل در سال 2008 افتتاح شد. ارتفاع این پل 138 متر بوده و به دلیل شکل ظاهری بسیار نوین و جالبش مورد توجه قرار گرفته است.

اولین پل کابلی X شکل با دو لین غیر همسطح

7-      پل باد و باران (Wind and Rain Bridge) در چین: پل مردمان دونگ

پل باد و باران یک نماد معماری برای مردمان دونگ در چین است. طول این پل بیش از 50 متر بوده و ابتدا در سال 1894 ساخته شده است. البته در سال 1959 در یک آتشسوزی بزرگ تخریب شد و آنچه که امروزه بجای آن مشاهده میکنید بدل آن است که در سال 1964 ساخته شد.

پل باد و باران (Wind and Rain Bridge) در چین

8-      پل برج (Tower Bridge) در انگلستان: معروف ترین پل دوران ویکتوریا

ساخته شده در سال 1894, این پل یکی از معروفترین جاذبه های توریستی لندن است.  برای ساخت این پل بیش از 430 کارگر تلاش کردند و بیش از 8 سال به طول انجامید. در طول این 8 سال بیش از 70,000 تن بتن برای ساخت پایه های این پل به زیر آب فرستاده شد.

پل برج (Tower Bridge) در انگلستان

9-      پل ماگدبورگ (Magdeburg Bridge) در آلمان: بزرگترین پل آبی اروپا

این پل دو قسمت سابق آلمان شرقی و غربی را به یکدیگر متصل میکند و به عنوان یک پروژه وحدت ساخته شد. طول آن 1 کیلومتر و هزینه ساخت آن 500 میلیون یورو بوده است. این پل برای این ساخته شد که علاوه بر کوتاه کردن مسیر عبور و مرور کشتی ها, در برخی مواقع به دلیل پایین آمدن سطح آب امکان عبور کشتیهای بزرگ وجود نداشت. برای اطلاعات بیشتر راجع به این پل اینجا کلیک نمایید.

پل ماگدبورگ (Magdeburg Bridge) در آلمان

10-   پل پنت وچیو (Ponte Vecchio Bridge) در ایتالیا: قدیمی ترن و معروفترین پل در نوع خود

این پل در فلورانس یکی از محبوبترین جاذبه های توریستی است. گفته میشود این پل قدیمی ترین پل تمام سنگی قوسی در اروپا میباشد. این پل در ابتدا یعنی سال 1333 میلادی با چوب ساخته شده بود و پس از تخریب شدن به دلیل سیل, در مدت 12 سال مجددا ساخته شد اما اینبار با سنگ. لطفا برای اطلاعت بیشتر راجع به این پل به “بازدید سیویلتکتی از یکی از معروفترین پلهای جهان” رجوع نمایید.

پل پنت وچیو (Ponte Vecchio Bridge) در ایتالیا

4 دیدگاه در “10 مورد از جذابترین پلهای دنیا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *