بتن جذب کننده کربن دی اکسید! (جنگل بتنی)

سیمان پرتلند ساخته شده از مواد آهکی از جمله گچ و سنگ آهک و همچنین آلومینا – سیلیکا نیز به عنوان خاک رس است.
ساخت بتن شامل خرد کردن مواد اولیه آن, اختلاط آنها در نسبتهای معین و سوزاندن آن در یک استوانه دوار با دمای بالای 14500 درجه است. نتیجه این پروسه سفت شدن مواد و تشکیل گلوله هایی معروف به کلینکر است. کلینکر خنک شده و سپس همراه مقداری سنگ گچ کوبیده میشود تا به پودر تبدیل شود. در نهایت سیمان پرتلند بدست می آید که در همه جای جهان از آن استفاده میشود.
برای ساخت این نوع سیمان در حدود 0.8 تن کربن دی اکسید به ازای هر 1 تن از سیمان در هوا آزاد میشود.
البته در زمان ترکیب سیمان با آب برای استفاده در ساخت و ساز هر تن سیمان در حدود 0.4 تن کربن دی اکسید را جذب میکند. که در نتیجه هنوز 0.4 تن کربن دی اکسید به ازای مصرف هر تن سیمان در اتمسفر آزاد میشود.
در سال 2009 در حدود 2000 میلیون تن کربن دی اکسید به دلیل مصرف سیمان در جو آزاد شد.
مشکل مطرح شده در بالا توسط Nikolas Vlasopoulos و همکارانش در دانشگاه امپریال لندن حل شد. و آنها شرکتی با نام Novacem ساختند که در آن سیمان با سیلیکات منیزیم ساخته میشود که باعث جذب بیشتر کربن دی اکسید در زمان گیرش سیمان میشود.
Vlasopoulos  میگوید سیلیکات منیزیم در سراسر جهان موجود است. ( در حدود 10000 میلیارد تن )
وی اطمینان دارد این بتن به اندازه ای استحکام دارد که بتوان آنرا در همه سازه ها استفاده کرد اما برای کسب مجوز آن نیاز به تستهای بیشماری است که زمان میبرد.
سیمان Novacem همچنین در دمای بسیار پایین تر یعنی حدود 6500 درجه ساخته میشود که خود این موضوع نیز اهمیت بالایی دارد. در زمان ساخت این سیمان حدود 0.5 تن کربن دی اکسید تولید میشود و در زمان گیرش آن حدود 0.6 تن کربن دی اکسید جذب میشود! یعنی در کل مصرف این بتن باعث جذب کربن دی اکسید از هوا میشود.
این بتن پس از طی مراحل قانونی و آزمایشهای مربوطه به بازار عرضه میگردد. اما در این مدت ما میتوانیم با استفاده از محلولهای کاهش دهنده میزان آب بتن و محلولهای حباب ساز در بتن به حفظ محیط زیست کمک کنیم. امروزه در آمریکا و کانادا 100% بتنهای مصرفی اینگونه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *