عمیق ترین غار کره زمین

Krubera-Cave-Voronya-Cave - عمیق ترین غار کره زمین

خود را درون غاری تصور کنید که دارای پیچ و خمهای بسیار زیادی بوده و هر چقدر از آن به پایین میروید, به انتهای آن نمیرسید. در دهانه آن کلاغهای فراوانی زندگی میکنند طوری که غار کلاغها (در زبان روسی: Voronya) نامیده شده است. و پس از عبور از قسمتهای پهن و باریک آن دیگر هیچ نوری طبیعی نیست و اگر باطری چراغ قوه ی شما تمام شود به احتمال زیاد هیچوقت راه برگشت خود را پیدا نخواهید کرد! احتمالا فکر میکنید این شروع یک فیلم ترسناک یا یک کابوس شبانه است! اما این غار واقعا وجود دارد.

Krubera-Cave-Voronya-Cave - عمیق ترین غار کره زمین

 هر چند امروزه عمق آن دیگر نامحدود فرض نمیشود اما هنوز عمق دقیق آن معلوم نیست و آنقدر زیاد است که آنرا عمیقترین غار کره زمین و تنها غار با بیش از 2 کیلومتر عمق کرده است. در سال 1956 یک گروه کاوشگر فرانسوی به عمق 1 کیلومتری آن راه یافتند اما نتوانستند بیشتر پیشروی کنند. تا سالها بعد, قسمتهای دیگری از این غار کشف میشد اما هیچوقت به انتهای آن نمیرسیدند. در سال 2007 یک کاوشگر اوکراینی با نام Gennadiv Samokhin توانست رکورد جدیدی برای عمق این غار به ثبت برساند. 5 سال بعد یعنی در سال 2012 همان کاوشگر اوکراینی, رکورد خود را 52 متر (توجه کنید این اعداد در عمق عمودی هستند نه در مسافت!) افزایش داد. امروزه عمق مشخص شده برای آن 2,197 متر است. اما آیا این انتهای این غار است؟ خیر! تصور میشود با تورهای کاوشگری آینده, عمق بیشتری از آن کشف شود اما شرایط سخت در چنین عمقی, پیشروی را بسیار دشوار میکند.

Gennadiv Samokhin کاوشگر اوکراینی

این غار که Krubera نام دارد, در نزدیکی دریای سیاه در Abkhazia گرجستان واقع شده است. در تصور زیر نقشه تهیه شده توسط کاوشگر اوکراینی را مشاهده میکنید. وی در این نقشه محلهای استراحت (کمپ) خود را نیز مشخص کرده است.

 نقشه غار Krubera در گرجستان

(برای بزرگنمایی بر روی تصویر کلیک نمایید)

مسافت کشف شده از این غار بیش از 13,432 کیلومتر است. قسمتهای مختلف این غار توسط گذرگاه های باریک به یکدیگر متصل شده اند. برخی از این گذرگاه های باریک تا 100 متر کشیده شده اند که عبور از آنها را نه تنها بسیار دشوار میکند بلکه برای برخی افراد احساس خفگی زیادی را به همراه دارد.

غار عمیق گرجستان

کاوشگران برای اینکه بتوانند برگردند, مسیر پشت سر خود را با رنگهای مخصوص نشانه گذاری میکنند. زیرا با توجه به پیچ و خمهای فراوان غار, در صورت گم شدن در آن شانس زنده ماندن چندان زیاد نیست!

دهانه ورودی غار Krubera - پر عمق ترین غار دنیا

غار کروبرا گرجستان

آیا حاضرید در یک سفر ماجراجویانه از این غار دیدن نمایید؟ تا گرجستان فاصله زیاد نیست و شما میتوانید با پاسپورت ایرانی خود ویزای یک ماهه این کشور را پس از ورود به آن به راحتی فراهم کنید. پس بهانه ای ندارید!

Krubera Cave Georgia

3 دیدگاه در “عمیق ترین غار کره زمین”

  1. ترس و تشویق ، ذوق و تشویش ، کنجکاوی و دلمشغولی با دیدن این غار با هم به انسان دست میده . شغلم ، سن و سالم و وضعیت جسمانی ام طوریه که نمی تونم این تجربه ی لذت بخش و گران بها رو داشته باشم که به اونجا برم . از اینکه شما با درج این مطلب موجب حیرت و شگفتی و افسوس ما شدید سپاسگزارم . از قدیم گفتند وصف العیش نصف العیش . بازم متشکرم که اطلاعات ما رو زیاد کردید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *