دانستنی های جالب راجع به زلزله (قسمت 4)

دریاچه ریل فوت - Reelfoot Lake

شاید تصور کنید تنها چیزی که زلزله به همراه خود می آورد مشکل, دردسر ,مرگ و تخریب باشد اما همیشه این چنین نیست. دریاچه Reelfoot در تنسی آمریکا یک نمونه از عوارض مثبت زلزله است. این دریاچه به دلیل سری زلزله های New Madrid در بین سالهای 1811 تا 1812 شکل گرفت. گفته میشود در مدت تنها 5 ماه, ساکنین ناحیه بیش از 2000 زلزله را احساس کردند. پس از مدتی ساکنین متوجه شدند بیشتر حفره های ایجاد شده در زمین (که باعث بلعیده شدن افراد متعددی شده بود) دارای دهانه هایی از شمال به جنوب هستند, به همین دلیل افراد درختهایی را در نزدیکی محل اسکان خود بریده و از شرق به غرب قرار میدادند تا در صورت باز شدن دهانه زمین بتوانند این درختها را بگیرند و از آن مانند پل برای جلوگیری از افتادن داخل حفره ها استفاده کنند. البته مشخص نیست آیا واقعا افرادی توانستند با این روش جان خود را نجات دهند یا خیر.

زلزله های نیومادرید - New Madrid Earthquakes

 در واقع زلزله های درون ورقه ای (داخل یک صفحه تکتونیکی و نه بین دو یا چند صفحه) نیومادرید بزرگترین و طولانی ترین زلزله های تاریخ آمریکا (کشور آمریکا و نه قاره آمریکا) هستند. در بین این سری زلزله ها, سه زلزله بزرگ 16 دسامبر 1811 با بزرگی 8.1 در مقیاس ریشتر, 23 ژانویه 1812 با بزرگی 7.8 ریشتر و 7 فوریه 1812 با بزرگی 8.8 ریشتر وجود دارد.

پس از زلزله 7 فوریه 1812, به گزارش قایقرانهای رودخانه میسیسیپی, گفته میشود آب این رودخانه به مدت چند ساعت برعکس جهت همیشگی خود جریان داشت! دلیل این پدیده عجیب, سونامی رودخانه ای (یا به زبان انگلیسی Fluvial Tsunami) بوده است. همچنین این زلزله باعث شد حفره ای در زمین ایجاد شود که عمق آن بین 1.5 تا 5.9 متر بوده و جریان برعکس رودخانه میسیسیپی این حفره عظیم را پر کرده تا دریاچه Reelfoot شکل بگیرد.

Reelfoot Lake created by NewMadrid Earthquakes

با گذر زمان, دریاچه Reelfoot به یک زیستگاه دائمی و موقتی برای جانوران و گیاهان زیادی تبدیل شد. امروزه این دریاچه نه تنها به دلیل خاصیتهای زیست محیطیش مورد بازدید خیلی از افراد قرار میگیرد, بلکه جاذبه ای گردشگری برای قایقرانی, ماهیگیری, شکار و تفریحات آبی است. گرچه زلزله های نیومادرید خسارات جانی و مالی زیادی به همراه داشته اند, اما حداقل یک یادگاری خوب از آن باقی مانده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *