بایگانی دسته: دانستنی ها

بندر رتردام هلند – دروازه اروپا

Port-of-Rotterdam (2)

بندر رتردام در هلند بزرگترین و پرفعالیتترین بندر اروپا میباشد. این بندر بین سالهای 1962 تا 2004 بزرگترین بندر دنیا بوده که این مقام را در سال 2004 بندر شانگهای چین از آن خود کرد.

تاریخچه بندر رتردام تا قرن 14 میلادی برمیگردد. در آن زمان شهر کوچک رتردام به دلیل تقاضای زیاد برای جابجایی آبی محصولات به یک شهر بندری تبدیل شد که امروزه از شناخته شده ترین بندرهای جهان میباشد. در آن سالها اسکله های کوچکی در حاشیه های رودخانه Nieuwe Maas که از داخل رتردام عبور میکند ساخته شد تا کشتی ها بتوانند بارگیری کنند و به دریای شمالی بروند.

ادامه خواندن بندر رتردام هلند – دروازه اروپا

آپارتمان مخفی در بالای برج ایفل فرانسه!

برج ایفل - آپارتمان مخفی

برج ایفل که امروزه به نماد پاریس تبدیل شده است را میتوان یکی از شگفتی های معماری دانست. همانطوری که در مقاله ای در سیویلتکت توضیح داده شده بود (مطالعه از اینجا) این برج که در سال 1889 ساخته شد, قرار بود پس از 20 سال از بین برده شود اما هنوز هم پس از حدود 126 سال پا برجا است. اما چیزی که خیلی از افراد از آن آگاه نیستند, وجود یک آپارتمان کوچک در بالای برج ایفل است که معمار اصلی آن, Gustave Eiffel , برای خود ساخته بود.

ادامه خواندن آپارتمان مخفی در بالای برج ایفل فرانسه!

فونداسیون سازه های ونیزی چگونه ساخته شده اند؟

فونداسیون ونیز - پی ونیز

پس از انتشار دو مطلب “معماری ونیزی – ترکیبی از شرق و غرب” و “سفر سیویلتکتی به ونیز ایتالیا – شهری روی آب!”  بر روی سایت, سوالات جالبی توسط بازدیدکنندگان محترم سایت برای بنده ارسال شد که آنها را به صورت ایمیلی پاسخ دادم. اما تصمیم گرفتم یکی از سوالات را که درباره موضوعی جالب بود به شکل مطلب در سایت پاسخ دهم تا شاید دوستان دیگر هم از آن استفاده کنند.

سوال این دوست عزیز به شرح زیر میباشد:

” از چه مصالحی در پی ساختمان و اجزاء درگیر با آب درون و بیرون ساختمان استفاده میکنند ؟

 آیا ساختمانها در روی تکه های بیرون آمده از زمین بنا شده یا روی کف دریا بنا شده است ؟”

ادامه خواندن فونداسیون سازه های ونیزی چگونه ساخته شده اند؟

دانستنی های جالب راجع به زلزله (قسمت 10)

تاثیر زلزله بر طول روز - دانستنی های جالب زمین لرزه 

آیا میدانستید زلزله میتواند باعث کوتاه شدن طول روز شود؟ این یافته ی دانشمندان پس از زلزله 8.9 ریشتری سال 2011 بود که ژاپن را لرزاند. طبق بررسی های صورت گرفته, زلزله مذکور باعث افزایش سرعت چرخش زمین گشته و طول روز را به میزان 1.8 میکروثانیه کوتاه کرده است. دلیل این افزایش سرعت جابجایی میزان قابل توجهی از جرم زمین به نزدیکی خط استوا بود که به دلیل لرزش زلزله صورت گرفت.

ادامه خواندن دانستنی های جالب راجع به زلزله (قسمت 10)

دانستنی های جالب راجع به زلزله (قسمت 9)

جزیره ی زلزله -  earthquake-island

در صبح 3 مهر 1392, یک زلزله با بزرگی 7.7 ریشتر قسمت جنوب غربی بلوچستان پاکستان را لرزاند. بعد از این زلزله یک جزیره جدید در 2 کیلومتری ساحل شهر گوادر ظاهر شد! این جزیره که نام “جزیره زلزله” برای آن انتخاب شد, گمان میشود یک گِلفِشان باشد. گلفشان یک پدیده طبیعی است که طبق آن گِل و لای زیر زمان به صورت چشمه وار به سطح زمین آمده و به مرور زمین شکل مخروطی به خود میگیرد. میتوان این پدیده را به یک آتشفشانی تشبیه کرد که به جای گدازه های آتشفشانی, گِل فوران میکند.

با وجود اینکه ظهور ناگهانی این جزیره توجه بین المللی زیادی را به همراه داشت, برای مردم منطقه زیاد تعجب آور نبود. برخی از ساکنین پر سن و سال تر شهر ساحلی ادعا میکنند در زمان یک زلزله در سال 1968 نیز آنها یک جزیره در همان نقطه دیده بودند.

ادامه خواندن دانستنی های جالب راجع به زلزله (قسمت 9)

دانستنی های جالب راجع به زلزله (قسمت 8)

man-made-quakes

تاثیر بشر بر روی کره زمین تنها به هوا, زمین و آب محدود نیست, بلکه تا زیر پوسته زمین هم از طرز زندگی ما انسانها تاثیر میپذیرد. همانطور که میدانید, زلزله بصورت طبیعی از حرکت صفحات تکتونیکی زیر پوسته زمین ایجاد میشود. اما فعالیت انسانها نیز باعث ایجاد زمین لرزه هایی با بزرگی های مختلف میشود.

ادامه خواندن دانستنی های جالب راجع به زلزله (قسمت 8)

دانستنی های جالب راجع به زلزله (قسمت 7)

خورشیدلرزه ها

 

در این قسمت از دانستنی های جالب زلزله به پدیده لرزه های خورشیدی میپردازیم. زلزله تنها مختص کره زمین نیست و در سیارات دیگر نیز مشاهده میشود. اما یکی از جالبترین پدیده های لرزه ای, مخصوص خورشید است. موجهای لرزه ای خورشیدی همانند آنچه در کره زمین اتفاق می افتد منتشر میشوند. این پدیده اولین بار در 9 ژولای 1996 توسط دانشمندان مشاهده شد. خورشیدلرزه مشاهده شده دارای انرژی با بزرگی 40,000 برابر انرژی زمین لرزه عظیم 1906 سانفرانسیسکو بود.

ادامه خواندن دانستنی های جالب راجع به زلزله (قسمت 7)

دانستنی های جالب راجع به زلزله (قسمت 6)

زلزله در کشور شیلی

در این قسمت از دانستنی های جالب زلزله, به معرفی زلزله ای میپردازیم که یک شهر کامل را 3 متر به سمت غرب جابجا کرد!

وقتی از زلزله صحبت میشود, خیلی از ما به یاد کشور ژاپن می افتیم به دلیل تعداد زیاد زلزله هایی که دارد. اما پر زلزله ترین کشور جهان در واقع شیلی است. این کشور چون در نزدیکی منطقه ای است که به نام “حلقه آتش” شناخته شده است, تقریبا بصورت روزانه شاهد چندین زلزله میباشد. منطقه حلقه آتش جایی است که دو صفحه تکتونیکی کره زمین به همدیگر فشرده میشوند و باعث زلزله های شدیدی شده است که در کمتر جای دیگر کره زمین سابقه داشته است. اما در سال 2010, زلزله ای با شدت 8.8 ریشتر باعث شد تا شهر کنسپسیون (Concepcion)  در این کشور حدود 3 متر به سمت غرب حرکت کند. این حرکت توسط تیمهایی از محققین از 4 دانشگاه آمریکایی به کمک GPS بررسی شد. البته شهرهای دیگری از جمله پایتخت شیلی, سانتیگو و همچنین پایتخت آرژانتین, بونس آیرس نیز هر کدام به ترتیب 28 و 4 سانتی متر نیز جابجا شدند, با وجود اینکه بونس آیرس 1300 کیلومتر دورتر از کنسپسیون است. همین جابجایی ها باعث شد تا زلزله مذکور, به گفته تعداد زیادی از محققین فعال در این زمینه, یکی از مهمترین زلزله های بررسی شده نام بگیرد. البته این زلزله معروف و مهم جان 523 نفر را با گرفت و بیش از 1.5 میلیون نفر دیگر را بی خانمان کرد. هر چند اگر همین زلزله در تهران رخ میداد شاید تعداد بازماندگان 523 تن هم نمیشد.

مهمترین زلزله شناخته شده - زلزله ای که شهری را جابجا کرد

دانستنی های جالب راجع به زلزله (قسمت 5)

لرزه های یخی - پدیده ای نادر

در این بخش از دانستنی های جالب راجع به زلزله, به پدیده نادر لرزه های یخی میپردازیم.

لرزه های یخی (Ice quakes یا Cryoseisms) زمانی رخ میدهند که رطوبت زیر سطح زمین به دلیل افت ناگهانی درجه هوا یخ زده و دچار انبساط میشود. این انبساط که به دلیل تغییر حالت آب از مایع به جامد است, باعث بوجود آمدن تنش در سطح زمین میشود. زمانی که این تنش زیاد بشود, بصورت ناگهانی باعث ترک خوردن زمین شده و صدای بلندی آزاد میشود. این پدیده چیزی همانند اتفاقی است که در صفحه های تکتونیکی در هنگام زلزله می افتد با این تفاوت که دلیل آن سرما و آب بوده و همچنین معمولا تنها خسارات کم و محلی از لرزه های یخی مشاهده شده است. گفته میشود در اکثر مواقع افرادی که بیش از صدها متر از اپیسنتر لرزه های یخی هستند, حتی متوجه آن نمیشوند. با این وجود گاهی اوقات لرزه های یخی با زمین لرزه اشتباه گرفته میشود و باعث وحشت افراد میشود. این اتفاق بیشتر در کشور کانادا و بخش شمال شرقی کشور آمریکا رخ میدهد.

ادامه خواندن دانستنی های جالب راجع به زلزله (قسمت 5)

دانستنی های جالب راجع به زلزله (قسمت 4)

دریاچه ریل فوت - Reelfoot Lake

شاید تصور کنید تنها چیزی که زلزله به همراه خود می آورد مشکل, دردسر ,مرگ و تخریب باشد اما همیشه این چنین نیست. دریاچه Reelfoot در تنسی آمریکا یک نمونه از عوارض مثبت زلزله است. این دریاچه به دلیل سری زلزله های New Madrid در بین سالهای 1811 تا 1812 شکل گرفت. گفته میشود در مدت تنها 5 ماه, ساکنین ناحیه بیش از 2000 زلزله را احساس کردند. پس از مدتی ساکنین متوجه شدند بیشتر حفره های ایجاد شده در زمین (که باعث بلعیده شدن افراد متعددی شده بود) دارای دهانه هایی از شمال به جنوب هستند, به همین دلیل افراد درختهایی را در نزدیکی محل اسکان خود بریده و از شرق به غرب قرار میدادند تا در صورت باز شدن دهانه زمین بتوانند این درختها را بگیرند و از آن مانند پل برای جلوگیری از افتادن داخل حفره ها استفاده کنند. البته مشخص نیست آیا واقعا افرادی توانستند با این روش جان خود را نجات دهند یا خیر.

ادامه خواندن دانستنی های جالب راجع به زلزله (قسمت 4)