خوراک را همیشه همراه داشته باشید


تبلیغات

 

(امکاناتی از قبیل چت, ثبت و نمایش رزومه, تغییر حالت و ...)


 

موضوعات

آمار و اطلاعات

 • مطالب جدید را در ایمیل دریافت کنید!

  Email:
 • 

  آخرین ارسالهای انجمن
  
  لینک باکس مهندسی
  لینک باکس مهندسی دریافت کد لینک باکس برای نمایش در وبلاگ / وبسایت شما
  ارسال شده در دسته لیست ترین ها
  بازدید :

  کره زمین - لایه های زیرین

  بلندپروازی بشر از ابتدای تاریخ قابل شناسایی است. ساخت بزرگترین, بهترین و در کل “ترینها” باعث انگیزه بشر برای پیشرفت بوده اند. در سیویلتکت ما اقدام به معرفی برخی از این سازه های شگفت انگیز, جاه طلبی ها و بلندهمتی ها کردیم: از برج بابل تا برج خلیفه, از برج Kingdom تا برج خزر آذربایجان.

  این بار به چنین بلند پروازی هایی در زمینه حفاری به منظور تحقیقات زمین شناسی و یا بهره برداری از سوختهای فسیلی مینماییم.

  Kola Superdeep hole

  چاه کولا (Kola Superdeep Borehole) در روسیه را میتوان یکی از بلندپروازترین پروژه های حفاری دنیا دانست. این چاه که به منظور تحقیقات زمین شناسی حفاری گشت, دارای شاخه های مختلفی بود که عمیقترین آن عمقی برابر با ۱۲,۲۶۲ متر داشت. شروع حفاری در شوروی سابق از ۲۴ ماه می ۱۹۷۰ آغاز گشت و در سال ۱۹۸۹ به بیشترین عمق خود رسید. قبل از این پروژه تحقیقاتی رکورد عمیقترین چاه حفاری شده متعلق به چاه برثا (Bertha) در اوکلاهوما آمریکا بود که در سال ۱۹۷۴ به عمق ۹,۵۸۳ متری رسید.

  چاه کولا در روسیه

  هدف ابتدایی پروژه حفاری کولا رسیدن به عمق ۱۵,۰۰۰ متری بود. هر چند با گذشت زمان سختی های این هدف بیشتر نمایان شد. با رسیدن به عمق بیش از ۱۲,۰۰۰ متر, حرارت زمین از آنچه که پیشبینی میشد بسیار بیشتر بود. تصور میشد در این عمق حرارت به ۱۰۰ درجه سانتیگراد برسد اما در واقع ۱۸۰ درجه بود. در این حرارت, حفاری با روشهای گذشته کاری غیر ممکن به نظر میرسید. و البته رسیدن به عمق ۱۵,۰۰۰ متری به معنای حفاری در درجه ۳۰۰ درجه ای بود. این موضوع باعث شد پروژه در سال ۱۹۹۲ متوقف شود.

  عمیق ترین چاه تحقیقاتی در روسیه

  نتایج این پروژه تحقیقاتی کمک زیادی به شناخت زمین و لایه های آن کرد. ادعا میشود حفاری کمک به برداشت نمونه از دوران نخست زیستی (بیش از ۲٫۵ میلیارد سال قبل) زمین کرد. یکی از نتایج جالب این تحقیق, نبود هیچ لایه انتقالی از سنگ گرانیت به سنگ بازالت در عمق ۷ کیلومتری زمین است که در گذشته تغییر سرعت موجهای لرزه ای در آن مشاهده میشده. در واقع این تغییر سرعت به دلیل دگرگونی خود سنگ گرانیت بوده است.

  پس از سالها توقف در پیشرفت و عدم دریافت کمک هزینه, پروژه به طور رسمی در سال ۲۰۰۵ خاتمه یافته اعلام شد. اما این پایان بلندهمتی بشر برای دست یافتن به اعماق زمین نبود.

  چاه میدان نفتی الشاهین در قطر

  پس از حدودا ۲۰ سال که چاه کولا رکورد عمیقترین حفاری را در نزد خود نگاه داشت, در سال ۲۰۰۸ حفاری دیگری در میدان نفتی الشاهین قطر در خلیج همیشگی فارس توانست به کمک بهره برداری از یک روش نوین حفاری, رکورد آنرا بشکند. عمق چاه مذکور در مدت تنها ۳۶ روز به ۱۲,۲۸۹ متر رسید. این روش نوین, روش حفاری دامنه گسترده (Extended-reach drilling یا بطور مخفف ERD) نام دارد.

  میدان نفتی الشاهین قطر

  همانطور که شاید حدس زده باشید, چند سال بعد و در سال ۲۰۱۱ یک پروژه دیگر نفتی/گازی توانست با رسیدن به عمق ۱۲,۳۴۵ متری رکورد جهانی را حتی بالاتر ببرد. این پروژه Sakhalin-I در جزیره روسی Sakhlin میباشد. حفاری این پروژه ۶۰ روز به طول انجامید. البته گفتنی است با وجود عمق حفاری بیشتر دو پروژه آخر, پروژه کولا هنوز از لحاظ عمق زیر سطح زمین عمیقترین در دنیا باقی مانده است. اما چیزی که عیان است, شکسته شدن این رکورد به کمک روشهای جدید در آینده میباشد. چرا؟ بلندپروازی بشر!

  پانوشت جالب:

  از حدود سال ۱۹۹۷ در اینترنت افسانه ای با نام Well to Hell (چاهی به جهنم) معروف شده است که طبق آن دانشمندان روسی پس از حفر یک چاه بسیار عمیق (حدودا ۱۴ کیلومتری) در سیبری اقدام به ضبط موجهای صوتی در آن کردند. پس از گوش دادن به این صدا, چنین به نظر میرسد که صدای صدها (شاید هم هزاران!) نفر باشد که در حال شیون و گریه هستند. طبق این افسانه این صدای مردمان در جهنم است! این صدا را میتوانید از اینجا از طریق یوتیوب گوش دهید. این افسانه عناصر حقیقی در خود دارد اما با شایعه های زیادی نیز همراه است. در واقع هیچ چاهی با مشخصات در نظر گرفته در این افسانه در سیبری حفر نشده است و برخی افراد این چاه را همان چاه ۱۲٫۲۶۲ کیلومتری کولا میدانند. و اما صدای ضبط شده نیز حقیقت نداشته و پس از بررسی ها مشخص شد که این صدا در واقع از روی فیلم Baron Blood (سال ۱۹۷۲) برگرفته شده و با تغییراتی بدین گونه به نظر میرسد.

  متاسفانه این شایعه در سالهای پس از ۱۹۹۷ به دلیل جذابیت خبری که داشته است, در بسیاری از سایتها و حتی روزنامه ها و مجله ها (اکثرا در آمریکا) به انتشار رسید که باعث پخش گسترده آن شد.

  ارسال شده در تاریخ ۲۲ مرداد, ۱۳۹۳ - توسط :

  نظرات

  تبلیغات


  مهندس گرامی - با وارد کردن ایمیل خود در زیر میتوانید مطالب جدید سیویلتکت را در ایمیل خود دریافت کنید. با تشکر

  Email:

  تبلیغات متنی

  Visit Iran! Learn about the beauties of the cradle of civilization
  تبليغات متني
  تبليغ متني سايت و وبلاگ شما در اين مكان

  مطالب خواندنی عمران و معماری

  سفرنامه سیویلتکت


  .

  .