بایگانی دسته: عکسهای جالب مرتبط

تشک شمعکی – ابتکاری به روایت تصویر

تشک شمعکی

تشک شمعکی - پی تشکی

مشکلات ساخت سازه بر روی خاک نرم برای همه مهندسین شناخته شده است. فروریزش و فروریزش نامتقارن در خاک نرم باعث میتواند باعث تخریب حتی بهترین سازه ها شود. اما اگر خاک پروژه ما نرم بود, راهکار آن چیست؟

استفاده از شمعکها یکی از رایجترین راهکار برای ساخت و ساز بر روی خاکهای نرم میباشد. این تکنولوژی چندین دهه است که مورد استفاده قرار میگیرد اما چیزی که ما در اینجا به آن میپردازیم, ابتکاری است که با نام تشک شمعکی معروف شده است. این ابتکار در کشور هلند که در اکثر نقاط خاک ماسه ای بسیار نرمی دارد, برای پروژه های راه آهن و ریلسازی مورد استفاده قرار میگیرد تا از فرو رفتن ریلهای راه آهن در خاک (و در نتیجه خطر واژگونی قطارها) جلوگیری شود.

تشک شمعکی (Paalmatras به زبان هلندی) سیستم فونداسیونی است متشکل از تعداد زیادی شمعک که با یک خاکریزی مسلح به صورت یکپارچه در می آید. با وجود اینکه این سیستم بیشتر در ساخت خطوط راه آهن استفاده میشود, اما برای ساخت راه های معمولی نیز میتواند بسیار مفید باشد. در زیر ساخت یک نمونه از این سیستم در پروژه زیرساخت سازی راه آهن Houten در هلند به صورت تصویری نمایش داده میشود:

ادامه خواندن تشک شمعکی – ابتکاری به روایت تصویر

اشتباهات لپی در معماری (3): هتلی با اشعه مرگ!

هتل ودارا در لاس وگاس - Vdara Hotel Las Vegas

مدتها پیش در لیست ” جالبترین ساختمانهای عجیب جهان ” هتل Vdara در لاس وگاس معرفی شد که در آن به این موضوع اشاره شد که نمای این هتل طوری طراحی شده است تا نور آفتاب را جهت حمام آفتاب به قسمت استخر آن منعکس کند. در ابتدا این ایده بسیار جالب و مفید به نظر آمد. طوری که این ساختمان در بسیاری از وبسایتهای معماری و طراحی مورد توجه قرار گرفت اما اینطور که معلوم است این ایده کاملا حساب شده نبوده است!

نمای شیشه ای این هتل که بصورت مقعر طراحی شده است, نور خورشید را متمرکز کرده و آنرا به قسمت استخر هتل منعکس میکند. البته این موضوع زمانی که هوا گرمتر از روزهای عادی باشد مشکل آفرین است. طوری که ساختمان همانند یک ذره بین عمل کرده و با متمرکز کردن نور خورشید افرادی را که از کانون آن عبور میکنند میسوزاند! طوری که کارکنان این هتل, نام آنرا اشعه مرگ گذاشته اند. این موضوع زمانی بیشتر مورد توجه قرار گرفت که شخصی به دلیل سوختگی از هتل شکایت کرد. اما همچنان این هتل تغییری در نمای خود نداده است و گفته میشود میخواهد آنرا به همین صورت نگه دارد. زیرا باعث شده افراد زیادی برای بازدید از آن بیایند و شاید حتی به یک جاذبه توریستی تبدیل شود!

یک نمونه دیگر از مشکل انعکاس آفتاب در معماری, در مورد ساختمان معروف فرانک گهری مطرح بود. ساختمان Disney Hall فرانک گهری زمانی که در لس آنجلس افتتاح شد, بسیاری از همسایگان از انعکاس نور آن که به دلیل نمای آهنی آن بود شکایت کردند و گفتند این انعکاس نور باعث شده ساختمان آنها تا 15 درجه بیشتر گرم شود!

اشتباهات لپی در معماری (2): نمای مرمری برج

ای او ان سنتر - AON CENTER - اشتباهات معماری

برج The Standard Oil Building در شیکاگو قبلا در سیویلتکت معرفی شده است. نام کنونی این برج مرکز AON است که در سال 1999 به آن داده شد. همانطور که قبلا در معرفی این برج اعلام شده بود, معمار آن تصور میکرد ایده ی خوبی است که این برج را تماما با مرمر ایتالیایی بپوشانند. اما پس از اینکار مشخص شد که مرمر استفاده شده بسیار شکننده است. در سال 1973 و در زمان ساخت, یکی از سنگهای مرمر از ساختمان جدا شده و به روی ساختمان کناری افتاد. اما این موضوع تنها یک حادثه در نظر گرفته شد و برج به همان نحوه ساخته شد. در سال 1985 پس از بررسی های متعدد, مشخص شد ترکهای بسیار خطرناکی در سنگ نمای این برج بوجود آمده است که میتوانند بسیار مشکلساز باشند. اما تنها تا سال 1990 بود که تصمیم گرفته شد دیگر باید این نما به دلیل حفظ امنیت تعویض شود. به همین دلیل بیش از 80 میلیون دلار هزینه شد تا نمای آن کاملا عوض شود. امروزه AON Center یکی از برجهای معروف شیکاگو است.

اشتباهات لپی در معماری (1): صلیب شکسته نازی ها

تشابه ساختمان به صلیب شکسته نازی ها

مجتمع پایگاه نیروی دریایی در Coronado کالیفرنیا که در دهه 1960 میلادی ساخته شده است چند سال پیش شلوغی زیادی در بین سایتهای اینترنتی ایجاد کرد. دلیل این امر شبیه بودن نمای از بالای این ساختمان به صلیب شکسته که نماد نازی ها است بود. این موضوع تصادفا توسط فردی که در حال گشت و گذار در گوگل ارث بوده درسال 2007 کشف شد.

هر چند معمار این ساختمان, John Mock از طرح خود دفاع نموده و تشابه طرح خود را به نماد نازی ها تنها یک تصادف بیان کرده اما نیروی دریایی بابت این موضوع از مردم عذرخواهی کرده و گفته است 600,000 دلار برای تغییر شکل این مجتمع هزینه خواهد کرد. اما پس از گذشت بیش از 5 سال هنوز تغییر خاصی در آن ایجاد نشده و اگر امروز هم به گوگل ارث مراجعه کنید همان نمای قبلی را خواهید دید. این موضوع باعث شده برخی افراد به این باور برسند که تشابه این ساختمان به صلیب شکسته نازی ها تصادفی نبوده و از روی عمد ایجاد شده است. این افراد با بیان اینکه برای هر ساختمان مطمئنا نمای بالایی و همچنین ماکت ساخته شده آن موجود است میگویند مطمئنا افرادی که در نیروی دریایی هستند میتوانستند تشابه این ساختمان را به نماد نازی ها به سادگی ببینند و از اجرای چنین طرحی جلوگیری کنند. یک نکته جالب دیگر در مورد این ساختمان این است که آن چهارراه دو خیابان Tulagi و Bougainville واقع شده است که هر دوی آنها از روی جنگهای جنگ جهانی دوم نامگذاری شده اند.

اما اینکه آیا این موضوع تنها یک تصادف غیرعمدی بوده یا خیر هنوز مورد بحث افراد زیادی است.

روستایی که با آینه روشن میشود!

روستای Viganella - بازتاب آفتاب با آیینه

Viganella-mirror - Italy

روستای Viganella در شمال ایتالیا واقع شده و دارای جمعیت 185 نفر و مساحت 13.7 کیلومتر مربع است (طبق آمار سال 2004). به دلیل اینکه این روستا توسط کوه ها متعددی محاصره شده, نور خورشید 83 روز در سال به آن نمیتابد. برای رفع این مشکل در نوامبر 2006 ساکنین این روستا یک آیینه بسیار بزرگ که قابلیت تنظیم با کامپیوتر را دارد بر روی یکی از کوه های کناری آن نصب کردند که توسط آن نور خورشید را به روستای خود بازتاب میدهند. این آیینه بزرگ 8 متر عرض و 5 متر ارتفاع دارد. هزینه ساخت این آینه 100,000 یورو بود. این طرح توسط Giacomo Bonzani برای این روستا طراحی و اجرا شد.

ادامه خواندن روستایی که با آینه روشن میشود!

کانال کورنت در یونان

Canal-De-Corinto, Greece - کانال کورنت یونان

کورنت (The Corinth Canal) کانالی است حفاری شده که خلیج کورنت را به خلیج سارونیک در دریای اژه (Aegean Sea) متصل میکند. این کانال از باریکه Isthmus of Corinth گذشته و پلوپونز را از سرزمین اصلی یونان جدا میکند. حفاری این کانال بصورتی بوده است که همسطح آب دریا باشد و نیازی به دروازه های طبقاتی برای کنترل آن نباشد. طول این کانال 6.4 کیلومتر و عرض آن در پهنترین نقطه تنها 21.3 متر است. این موضوع باعث شده کشتی های بزرگ امکان عبور از آنرا نداشته باشند و در حال حاضر بیشتر به عنوان یک جاذبه توریستی از آن استفاده شود. همچنین عمق این کانال در عمیقترین نقطه 8 متر است. در نتیجه تنها کشتی هایی امکان عبور از این کانال را دارند که عرض و عمق آنها به ترتیب کمتر از 16.5 و 7.3 متر باشد.

ادامه خواندن کانال کورنت در یونان

رویای هر زمین شناس!

Silfra - شکاف بین دو صفحه تکتونیکی

تصویری که مشاهده میکنید بخشی از شکاف واگرا بین دو صفحه تکتونیکی آمریکای شمالی و اروپا-آسیا است.این شکاف که در دریاچه Þingvallavatn در یکی از پارکهای ملی ایسلند واقع شده است, Silfra نام دارد. Silfra به یکی از مشهورترین جاذبه های زمین شناسی جهان تبدیل شده و افراد زیادی برای بازدید از آن به اعماق این دریاچه آب سرد میروند. این ناحیه در واقع مرز جدایی دو قاره است.

ادامه خواندن رویای هر زمین شناس!

باغ گل عمودی در تایلند – آپارتمانهای گلباران!

آپارتمانهای جالب - آپارتمانهای زیبا در تایلند

افزایش جمعیت و کمبود زمین باعث شده بسیاری از انسانها در ساختمانها, آپارتمانها و برجهای عمودی زندگی کنند. در چنین شرایطی آرزوی داشتن یک باغچه زیبا دست نیافتنی تر به نظر خواهد رسید. اما برای طراح این آپارتمانها این موضوع صحت ندارد! طراح خوش سلیقه این آپارتمانها که در Phuket تایلند واقع شده است, با این ابتکار توانسته اند یکی از زیباترین مناظر منطقه را ایجاد کنند.

ادامه خواندن باغ گل عمودی در تایلند – آپارتمانهای گلباران!

الهام از ریاضیات در معماری – نمونه 2 (کلیسای چهاروجهی)

کلیسای دانشکده افسری آکادمی نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا - الهام از ریاضی در معماری

استفاده از اشکال هندسی در ایجاد فرمها و شکلهای مختلف به منظور خلق آثار معماری بسیار رایج است. در واقع تاثیر مهم هندسه در معماری برای هیچکس پنهان نیست. کلیسای چهاروجهی دانشکده افسری آکادمی نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا نمونه بسیار مناسبی از این موضوع است.

معمار معروف, والتر نتسچ, با اعمال ایده چهاروجهی بر طرح خود, خالق یکی از جالبترین طرحهای معماری در اوایل دهه 1960 شد. این اثر را میتوان یک نمونه کلاسیک از معماری مدرن دانست. برای اطلاعات بیشتر راجع به این کلیسا اینجا کلیک نمایید.

چهاروجهی به چندوجهی محدبی گفته میشود که دارای 4 وجه مثلثی است. در واقع میتوان چهاروجهی را یک نوع هرم دانست.

چهاروجهی در هندسه - هندسه در معماری

الهام از ریاضیات در معماری – نمونه 1 (نوار موبیوس)

در این سری از مطالب, نمونه هایی از آثار و طرحهای معماری را معرفی میکنیم که بصورت مستقیم از مباحث ریاضیات الهام گرفته اند. رابطه بین ریاضیات و معماری به دوران باستانی برمیگردد, زمانی که این دو رشته از همدیگر جدایی ناپذیر بودند. اهرام مصر و همچنین معابد باستانی از اولین نمونه های اجرای اصول ریاضیات در واقعیت بودند.

 mobius strip temple - معبد نوار موبیوس - الهام از ریاضی در معماری

به احتمال زیاد شما هم زمانی که به مدرسه میرفتید نوار موبیوس (Mobius strip) در کلاس ریاضی خود ساخته اید. اگر به یاد داشته باشید فرم هندسی این نوار به این دلیل قابل توجه است که هیچگونه جهتی ندارد. یعنی اگر با یک خودکار بر روی نوار موبیوس خطی در طول نوار بکشیم و ادامه دهیم این خط دوباره به نقطه شروع باز می‌گردد و هر دو طرف نوار خط کشیده می‌شود.

در طراحی معابد سنتی بودایی نیز چنین فرمی استفاده میشود. این معابد به صورت گنبدی شکل – مشابه Pagoda – ساخته شده و دارای یک منار مرکزی به عنوان محل تجمع افراد هستند.

ادامه خواندن الهام از ریاضیات در معماری – نمونه 1 (نوار موبیوس)