خوراک را همیشه همراه داشته باشید


تبلیغات

 

(امکاناتی از قبیل چت, ثبت و نمایش رزومه, تغییر حالت و ...)


 

موضوعات

آمار و اطلاعات

 • مطالب جدید را در ایمیل دریافت کنید!

  Email:
 • 

  آخرین ارسالهای انجمن
  
  لینک باکس مهندسی
  لینک باکس مهندسی دریافت کد لینک باکس برای نمایش در وبلاگ / وبسایت شما

 • برای خواندن مقاله بر روی تصویر بالا کلیک نمایید.

  ارسال شده در دسته تعریفات عمرانیمقالات عمومی
  بازدید :
  نظرات :

  اتحاد استراتژیک در صنعت ساخت و ساز (Strategic Alliancing)

  چند روز پیش هنگام خواندن ایمیلهایم, سوالی را از یکی از دوستان سیویلتکتی مشاهده کردم که برایم بسیار جالب بود. سوال این دوست عزیز درباره اتحاد پروژه ای و امکان استفاده آن در صنعت ساخت و ساز بود. و اما جالبی این سوال برای من این است که پایان نامه من دقیقا درباره همین موضوع است! برای توضیح این موضوع ساعتها زمان نیاز است! اما برای اینکه حوصله شما را سر نبرم و تنها به منظور آشنایی با این موضوع, در زیر سعی میکنم بطور خیلی خلاصه  اتحاد پروژه ای را توضیح بدهم.

  ارسال شده در تاریخ ۱۵ دی, ۱۳۹۲ - توسط :

  ارسال شده در دسته تعریفات عمرانی
  بازدید :
  نظرات :

  دیوارهای راهنما که قبل از اجرای دیوار دوغابی اجرا میشوند.

  دیوار دوغابی (Slurry wall) تکنیکی است که برای ساخت دیوارهای بتن مسلح در مناطقی که دارای خاک نرم و یا دارای سطح آب بالا است استفاده میشود. از این تکنیک معمولا برای ساخت دیوارهای دیافراگم (ضد آب) در اطراف تونلها استفاده میشود که با کمک این تکنیک از لغزش خاک و یا ورود آب به سایت ساختمانی جلوگیری میشود.

  روش اجرای دیوار دوغابی بدین صورت است که ابتدا یک حفره به شکل دیوار مورد نظر کنده میشود و سپس این حفره با بتن وران پر میشود. این بتن با ایجاد فشار به سمت بیرون در برابر نیروی هیدرولیکی وارده مقاومت میکند و از ریزش حفره و همچنین راهیابی جریان آب جلوگیری میکند. سپس شبکه آرماتوری به داخل حفره فرو برده میشود.

   
  بر چسب های نوشته : , , ,
  ارسال شده در تاریخ ۱۴ اسفند, ۱۳۹۱ - توسط :

  ارسال شده در دسته تعریفات عمرانی
  بازدید :
  نظرات :

  قانون برنامه ریزی و توسعه شهری - طرح تفصیلی - طرح جامع شهری

  با انتشار مطلب (دو برابر شدن مسکو با طرح جامع شهری جدید) چندی از بازدیدکنندگان گرامی درخواست توضیح بیشتر راجع به طرح جامع شهری ( Masterplan) و طرح تفصیلی (Land-use plan) کردند. در این مطلب سعی شده است به توضیح این دو و در کل قانون برنامه ریزی شهری پرداخته شود.

  ارسال شده در تاریخ ۲۶ شهریور, ۱۳۹۱ - توسط :

  بازدید :
  نظرات : ۱

  اثر p-delta - (اثر پی دلتا )

  طبق آیین نامه ۲۸۰۰:

  اثرهای پی دلتا در هر طبقه به دلیل برون محوری بارهای ثقلی طبقات بالای طبقه i (طبقه مورد نظر) که نیروی  (یا P) نامیده میشود, ایجاد میگردند. در صورتی که تغییر مکان جانبی طبقه i بر اثر نیروهای جانبی زلزله ∆ باشد, به لنگر ایجاد شده در هر طبقه, لنگری که مقدار آن برابر با حاصلضرب p  و ∆ است اضافه میگردد.

  به بیان ساده تر میتوان در مورد اثر P-Delta چنین گفت:

  اثرهای پی دلتا در واقع لنگرهای ایجاد شده ای هستند که به دلیل جابجایی طبقات در اثر نیروی جانبی به سازه وارد میشوند. همانطور که میدانید اگر یک نیرویی خارج از خط اثر خود جابجا شود, لنگر ایجاد میکند. حال در زمان وارد شدن نیروی جانبی به ساختمان, طبقه مورد نظر جابجایی (∆) خواهد داشت. که این جابجایی دلیل اصلی ایجاد اثرهای پی دلتا است. با وجود اینکه این جابجایی معمولا تنها در حد چند سانتی متر است اما به دلیل زیاد بودن نیروی ثقلی وارد بر ستون, زمانی که ضربدر آن شود لنگر قابل ملاحظه ای را ایجاد میکند. این لنگر را لنگر ثانویه میگویند (به دلیل اینکه این لنگر تنها پس از جابجایی نسبت به حالت اولیه بوجود می آید).

  ارسال شده در تاریخ ۱۵ بهمن, ۱۳۹۰ - توسط :

  بازدید :
  نظرات : ۵

  در ۱۷ ژانویه سال ۱۹۹۴ میلادی, یک زلزله با بزرگی ۶٫۷  ریشتر منطقه Reseda در کالیفرنیا را لرزاند. این زلزله که به زلزله نرثریدج (Northridge Earthquake) معروف شد باعث شد توجه مهندسین به اشکالی که در ساخت و ساز خانه های این منطقه وجود داشت جلب شود. مشکلی که باعث تخریب هزاران خانه در شهرهای زلزله خیز آمریکا شده بود. چیزی که مشاهده شده بود ریزش طبقات بالایی ساختمانها بر روی طبقات پایینی آنها بود. طوری که طبقه پایینی کاملا از بین رفته بودند اما طبقات بالایی تقریبا سالم بودند. به ساختمانهایی که اینگونه تخریب شده اند ساختمانهای طبقه نرم میگویند. در زیر این اصطلاح را تعریف میکنیم:

  ارسال شده در تاریخ ۲ دی, ۱۳۹۰ - توسط :

  بازدید :
  نظرات :
  موج لرزه ای

  موج لرزه ای

  مدتی پیش در سایتهای خبری, خبری با عنوان ” برجی مقاوم در برابر زلزله ۲۰ ریشتری ” منتشر شد که البته سوژه خنده بسیاری از مهندسین شد! همانطور که میدانید به اشتباه مقاومت سازه ها را با مقیاس ریشتر بیان میکنند که البته با توجه به اینکه ریشتر تنها انرژی آزاد شده در زلزله را مشخص میکند و با توجه به فاصله سازه از کانون زلزله و دیگر شرایط از جمله خاک زیر پی ساختمان و … نمیتواند مقیاس خوبی برای بیان مقاومت باشد. در واقع مقیاس مهندسی برای تعیین میزان خسارات وارد بر ساختمانها بر اثر زلزله مرکالی است که در این مقاله قصد داریم این مقیاس را معرفی کنیم.

  مقیاس شدت مرکالی یک مقیاس زمین لرزه ای برای اندازه گیری شدت یک زلزله است. این مقیاس اثرات یک زلزله را اندازه میگیرد و با مقیاس بزرگای گشتاوری که معمولا برای یک زلزله گزارش میشود و شدت زلزله را بر اساس میزان انرژی آزاد شده آن اندازه میگیرد متفاوت میباشد. در واقع شدت یک زلزله تماما توسط بزرگی آن اندازه گیری نمیشود.

  ارسال شده در تاریخ ۲۹ آبان, ۱۳۹۰ - توسط :

  ارسال شده در دسته تعریفات عمرانی
  بازدید :
  نظرات :

  در مهندسی پی, پی های کیسون (کایسون) به سازه های گفته میشود که برای جلوگیری از داخل شدن آب به محیط کار استفاده میشوند. مثلا در زمان ساخت پایه های پلها و یا سدهای بتنی, به دلیل وجود آب در منطقه مورد نظر امکان ساخت پی وجود ندارد اما با استفاده از پی های کایسون میتوان این مشکل را رفع کرد. این سازه ها به نوعی طراحی میشوند که آب داخل را به بیرون پمپ کنند و یک محیط خشک برای عملیات ساخت پی ایجاد کنند.

  پی های مخصوص - پی های کیسون (CAISSON FOUNDATION)

  پی های کیسون در چهار نوع هستند:

  ارسال شده در تاریخ ۲۸ فروردین, ۱۳۹۰ - توسط :

  ارسال شده در دسته تعریفات عمرانی
  بازدید :
  نظرات :

  در مواقعی که خاک سایت ساختمانی مورد نظر آنقدر نرم و سست باشد که حتی با استفاده از پی های عمیق (شمع ها) نتوان سازه مورد نظر را بر روی آن ساخت آخرین راه حل استفاده از پی های شناور است. پی های شناور به پی هایی گفته میشود که در زمان خاکبرداری محل برای ایجاد آنها, میزان خاک برداشته شده دقیقا هم وزن سازه ای باشد که میخواهیم در آنجا بسازیم. به همین دلیل از لحاظ تئوری هیچگونه تنش اضافی بر خاک وارد نمیشود و لذا هیچ نشستی نخواهیم داشت.

  ارسال شده در تاریخ ۲۸ فروردین, ۱۳۹۰ - توسط :

  ارسال شده در دسته تعریفات عمرانی
  بازدید :
  نظرات :

  آبرو

  هر سازه ای، غیر از پل، که برای تخلیه آب از زیر راه ساخته می شود.

   

  آسفالت حفاظتی

  پخش قیر در راههای خاکی شنی، آسفالتی و بتنی و بلافاصله پخش سنگدانه بر روی آن، یا

  قیرپاشی بدون سنگدانه، و یا پخش آس فالت اسلاری سیل، و یا آسفالت متخلخل، آسفالت حفاظتی

  نامیده می شود.

   

  آسفالت سرد

  آسفالت سرد از اختلاط مصالح سنگی یا قیرهای محلول، یا قیرآبه ها و یا قطران در دمای محیط

  تهیه و در همین دما پخش و متراکم می شود.

  ارسال شده در تاریخ ۱۷ فروردین, ۱۳۹۰ - توسط :

  ارسال شده در دسته تعریفات عمرانی
  بازدید :
  نظرات :
  یک آسمانخراش و یا ساختمان بلند چیست؟
  چگونه میتوان یک ساختمان را آسمانخراش نامید؟
  هیچ تعریف دقیقی برای یک آسمانخراش وجود ندارد که بگوید اگر ارتفاع ساختمان بیشتر از x متر بود آنگاه این ساختمان یک آسمانخراش است.
  اما ساختمانها طبق دسته های زیر به عنوان ساختمان بلند در نظر گرفته میشوند:
  ۱- ارتفاع نسبی در برابر محیط اطراف:
  یعنی تنها ارتفاع ساختمان مهم نیست بلکه باید دید نسبت به محیط اطرافش در چه سطحی قرار میگیرد. مثلا یک ساختمان ۱۴ طبقه شاید در شیکاگو و هنگ کنگ به عنوان ساختمان بلند در نظر گرفته نشود اما همین ساختمان در یکی از شهرهای اروپایی به عنوان یک ساختمان بلند دیده میشود.
  ۲- نسبت ابعاد خود ساختمان:
  مجددا در این دسته مشاهده میشود تنها ارتفاع ساختمان مهم نیست بلکه نسبت ابعاد ساختمان نیز نقش مهمی را بازی میکند. مثلا ساختمانهایی هستند که شاید ارتفاع چندان زیادی ندارند اما به دلیل کم بودن عرض ساختمان به نظر ساختمان بلند می آیند (ساختمانهای باریک). و برعکس ساختمانهایی وجود دارند که با وجود ارتفاع قابل توجهشان اما به دلیل اینکه عرض آنها زیاد است در نگاه اول شاید به نظر رسد ارتفاع چندان زیادی ندارند.
  ۳- تکنولوژی ساختمانهای بلند:
  اگر یک ساختمان تکنولوژی های آسمانخراشها را به دلیل ارتفاعش داشته باشد, مثلا تکنولوژی آسانسورهای پرسرعت برای انتقال عمودی بین طبقات و یا سیستم بادبندهای لازم آنگاه میتوان این ساختمان را به عنوان ساختمان بلند در نظر گرفت.
  با اینکه دسته بندی ساختمانها بر اساس تعداد طبقات آنها برای تشخیص بلند بودن آنها به دلیل اینکه ارتفاع طبقات در هر ساختمان و با هر نوع کاربری ممکن است متفاوت باشد کار درستی نیست اما بطور معمول ساختمانهایی را که ۱۴ طبقه و یا بیشتر (یعنی ارتفاع حدودی ۵۰ متر) داشته باشند را ساختمان بلند مینامند.
  ساختمانهای بسیار بلند (آسمانخراشها):
  برای اینکه یک ساختمان بسیار بلند – آسمانخراش نامیده شود نیز نظرات گوناگونی وجود دارد. و با وجود اینکه امروزه ساختمانهایی با ارتفاع بیش از ۸۰۰ متر قابل ساختن هستند اما در شروع سال ۲۰۱۰ تنها ۴۲ ساختمان ساخته شده بودند که ارتفاعی بیش از ۳۰۰ متر داشتند. به همین دلیل شاید منطقی باشد آسمانخراشها را ساختمانهایی دانست که ارتفاعی بیش از ۳۰۰ متر داشته باشند.
  چگونه ارتفاع یک ساختمان اندازه گیری میشود؟
  به سه صورت ارتفاع ساختمانها را اندازه میگیرند:
  ۱- ارتفاع تا بالاترین قسمت معماری:
  یعنی اندازه گیری ارتفاع ساختمان از پایینترین قسمت ساختمان که در تماس هوای آزاد است (معمولا سطح خیابان) تا بالاترین قسمت ساختمان البته بدون در نظر گرفتن آنتنها و یا پرچم و دیگر وسایل مشابه.
  ۲- بالاترین طبقه اشغال شده:
  یعنی اندازه گیری ارتفاع ساختمان از پایینترین طبقه آن که در سطح زمین است تا بالاترین طبقه ی قابل استفاده ساختمان.
  ۳- ارتفاع تا بالاترین نقطه ساختمان:
  یعنی اندازه گیری ارتفاع ساختمان از پایینترین قسمت ساختمان که در تماس با هوای آزاد است (معمولا سطح خیابان) تا بالاترین قسمت ساختمان با درنظر گرفتن آنتنها و …
  در وبسایت سیویلتکت ارتفاع ساختمانها به طریق سوم اندازه گیری میشود یعنی تا بالاترین نقطه موجود ساختمان.
  تفاوت بین یک ساختمان بلند (آسمانخراش) با یک برج مخابراتی-نظارتی چیست؟
  بطور معمول اگر سازه ای بیش از ۵۰% ارتفاع آن توسط طبقات قابل استفاده اشغال شده باشد آنرا آسمانخراش میدانند.
  ساختمان تک کاربری و ساختمان چند کاربری:
  ساختمان تک کاربری به ساختمانی گفته میشود که ۸۵% و یا بیشتر از آن برای یک نوع بهره برداری درنظر گرفته شود.
  اما ساختمان چند کاربری ساختمانی است که دو و یا چند نوع بهره برداری از ساختمان انجام شود که هر کدام از آنها قسمت قابل توجهی از ساختمان را اشغال کنند.
  اسکلت سازه:
  استیل: ساختمانهایی که اسکلت فلزی دارند.
  بتن: ساختمانهایی که اسکلت بتنی دارند.
  کامپوزیت: ساختمانهایی که برای ساخت آنها از ترکیب استیل و بتن تواما استفاده شده است مثلا طبقات آن فولادی بوده اما هسته اصلی سازه بتنی است.
  استیل/بتن: ساختمانهایی که یک قسمت فلزی بر روی قسمت بتنی آن قرار گرفته باشد و یا برعکس.
  توجه:
  ۱) اگر یک ساختمان فولادی و تیرهای فولادی طبقات بتنی داشته باشد به عنوان ساختمان فولادی در نظر گرفته میشود.
  ۲) اگر یک ساختمان دارای ستونهای فولادی ولی سیستم کف بتنی (تیرهای بتنی) باشد آنگاه کامپوزیت در نظر گرفته میشود.
  ارسال شده در تاریخ ۷ بهمن, ۱۳۸۹ - توسط :

  تبلیغات


  مهندس گرامی - با وارد کردن ایمیل خود در زیر میتوانید مطالب جدید سیویلتکت را در ایمیل خود دریافت کنید. با تشکر

  Email:

  تبلیغات متنی

  Visit Iran! Learn about the beauties of the cradle of civilization
  تبليغات متني
  تبليغ متني سايت و وبلاگ شما در اين مكان

  مطالب خواندنی عمران و معماری

  سفرنامه سیویلتکت


  .

  .